Μουντομπάσκετ 2019, ημέρα 3η: Εξι ομάδες πήραν την πρόκριση [βίντεο] - iefimerida.gr

Μουντομπάσκετ 2019, ημέρα 3η: Εξι ομάδες πήραν την πρόκριση [βίντεο]

Φάση από τον αγώνα Ισπανία-Τυνησία
Πήρε την πρόκριση η Ισπανία με το 2Χ2 /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: FIBA BASKETBALL WORLD CUP

Μετά την ολοκλήρωση της... πρώτης δόσης στη δεύτερη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ 2019 της Κίνας, έξι ομάδες έχουν ήδη εξασφαλίσει την παρουσία τους στη Β΄ φάση της διοργάνωσης.

Ο λόγος για τις Πολωνία, Αργεντινή, Ρωσία, Ισπανία, Σερβία και Ιταλία, που έχουν κάνει το «2 στα 2» στο Μουντομπάσκετ στα γήπεδα της Κίνας και πλέον τους απομένει μόνο ένας αγώνας, πριν την ολοκλήρωση της Α΄ φάσης. Την πρόκριση στη φάση των «16» (όμιλοι) παίρνουν οι δύο πρώτες ομάδες από τους οκτώ ομίλους και εν συνεχεία θα σχηματιστούν τέσσερα γκρουπ. Αύριο θα έχουμε το... δεύτερο μενού της 2ης αγωνιστικής, με την Εθνική Ελλάδος μπάσκετ να αντιμετωπίζει την Βραζιλία στις 15:00. Η Εθνική επικράτησε 85-60 του Μαυροβουνίου στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Μουντομπάσκετ και πλέον ετοιμάζεται για το αυριανό ματς με τη Βραζιλία, που έφτασε στο 102-94 απέναντι στη Νέα Ζηλανδία την 1η αγωνιστική.

Μουντομπάσκετ 2019: Περίπατος για Ιταλία με Ανγκόλα (92-61)

Xωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Ιταλία νίκησε την Ανγκόλα στο Μουντομπάσκετ 2019 και έκανε το «2 στα 2», εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, μη θέλοντας να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται 25-11. Στο β' δεκάλεπτο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ημίχρονο είχαν ήδη πάρει μια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων (44-21). Στο β' ημίχρονο, και παρά τις πολλές αλλαγές, η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε, με τους Ιταλούς να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και με πρώτο σκόρερ τον Μπελινέλι να φτάνουν στην άνετη επικράτηση. Από τους Ανγκολέζους, ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη ελπίδας για Βενεζουέλα, 87-71 την Ακτή Ελεφαντοστού

Με τον γκαρντ Heissler Guillent να κάνει πράματα και θάματα, η Βενεζουέλα υπέταξε την Ακτή Ελεφαντοστού για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ και ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς με την οικοδέσποινα Κίνα που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ομάδα της Ν. Αμερικής με 31 πόντους του Heissler Guillent κατάφερε να επικρατήσει των Ιβοριανών και να συνεχίσει να ελπίζει για πρόκριση στη β'΄φάση του Μουντομπάσκετ, έχοντας μία νίκη και μία ήττα μέχρι τώρα. Οι Βενεζουελάνοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος του α' ημιχρόνου στους 17 πόντους (49-32).

Μουντομπάσκετ 2019: «Κλείδωσε» την πρόκριση η Αργεντινή, 91-84 τη Νιγηρία

Ήταν το φαβορί πριν από την έναρξη του αγώνα και φρόντισε να το επιβεβαιώσει η Αργεντινή στο παιχνίδι της με τη Νιγηρία για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ 2019. Με τον Λουίς Σκόλα μεγάλο πρωταγωνιστή (23 πόντους, 10 ριμπάουντ), οι Νοτιοαμερικάνοι επικράτησαν με σκορ 91-84 των φιλότιμων Αφρικανών, έκαναν το «2 στα 2» και έκλεισαν ραντεβού για την επόμενη φάση του Mundobasket 2029. Πλέον, θα παίξουν κόντρα στη Ρωσία για την πρωτιά στον όμιλο. Η Αργεντινή ήταν ανώτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας μάλιστα μια διαφορά 11 πόντων (17-28) στο τέλος της. Στο β' δεκάλεπτο, όμως, οι Νιγηριανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος του ημιχρόνου σε 43-43. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Νοτιοαμερικάνοι φάνηκαν πιο ήρεμοι, χωρίς άγχος, καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά πάλι 11 πόντων. Και διατηρώντας την στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν μια σπουδαία νίκη, την ίδια στιγμή που η Νιγηρία θα αρκεστεί να παλέψει στη συνέχεια για ένα απευθείας εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 20202 το Τόκιο.

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκησε και ελπίζει η Τυνησία, 79-67 το Ιράν

Νίκη που της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση πέτυχε στο Μουντομπάσκετ της Κίνας η Τυνησία, με αντίπαλο το Ιράν (79-67). Οι Τυνήσιοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σάλα Μεϊρί των Ντάλας Μάβερικς και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη. Ο ΝΒΑer ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους (με 2/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/4 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής και έτσι έστειλε την ομάδα του στον… τελικό με το Πουέρτο Ρίκο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ (δεδομένου ότι οι Ισπανοί έχουν σχεδόν εξασφαλίσει την πρωτιά).

Μουντομπάσκετ 2019: Η Σερβία διέλυσε (126-67) τις Φιλιππίνες

Η Σερβία έχει πάρει φόρα και δεν σταματά πουθενά στο Μουντομπάσκετ 2019. Δεύτερη κατοστάρα πέτυχε η Σερβία, εκ των φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, σε ισάριθμους αγώνες της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Οι «συνήθεις ύποπτοι» Νεμάνια Μπιέλιτσα (20π. με το απόλυτο 3/3 στις βολές, 4/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα) και Μπόγκνταν Μπονγκντάνοβιτς (17π., 5ρ.) της εθνικής Σερβίας, δεν έδειξαν… έλεος στις Φιλιππίνες, επικρατώντας με 126-67 στη "Foshan International Sports and Cultural Arena".  Στον αντίποδα, οι Φιλιππίνες που είχαν ηττηθεί με 62-108 από την Ιταλία συμβιβάστηκαν με μία ακόμη ντροπιαστική ήττα.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Πολωνία κέρδισε (79-76) την Κίνα σε ματς θρίλερ

Ματς… θρίλερ διεξήχθη στην «Cadillac Arena» του Πεκίνου, με την Πολωνία να δυσαρεστεί στην παράταση 79-76 την οικοδέσποινα του Μουντομπάσκετ 2019, Κίνα. Οι Πολωνοί διπλασίασαν τις νίκες τους και βρίσκονται αγκαλιά με την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, αφού στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης αντιμετωπίζουν την αδύναμη Ακτή Ελεφαντοστού (11:00π.μ.) την Τετάρτη (4/9). Για τη 2η θέση θα παλέψει με τη Βενεζουέλα η Κίνα, την ίδια ημέρα στις 15:00. Οι Κινέζοι τα έδωσαν όλα, έκλειναν τους διαδρόμους στους παίκτες του Μάικ Τέιλορ και η αστοχία των τελευταίων στα μακρινά σουτ επέτρεπε στην Κίνα να ελπίζει σε μία δεύτερη νίκη.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Ισπανία «καθάρισε» (73-63) το Πουέρτο Ρίκο

Με άγχος η Ισπανία κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ 2019. Η Ισπανία διπλασίασε τις νίκες της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα του το Πουέρτο Ρίκο, με 73-63, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου. Οι Ίβηρες έθεσαν τις βάσεις για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του γκρουπ. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ έως και τις δύο πρώτες περιόδους, μέχρι να λάβει δράση ο Μαρκ Γκασόλ στην τρίτη περίοδο και να «χτίσει» μία διψήφια διαφορά για την ομάδα του. Ο Ισπανός σέντερ σημείωσε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ρίκι Ρούμπιο (17π., 8ριμπ.), παρά το τραγικό ποσοστό του στα τρίποντα (4/30 και 13%). Από πλευράς Πουέρτο Ρίκο διψήφιοι ήταν οι Κλαβέλ (13π.) και Μπράουν (11π.).

Μουντομπάσκετ 2019: Ανετη η Ρωσία (87-73) με την Νότια Κορέα

Η Ρωσία δεν χρειάστηκε να ρολάρει για να καταβάλει την Κορέα με 87-73 και να διπλασιάσει τις νίκες της στον 2ο όμιλο της στο Μουντομπάσκετ 2019. Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς εξασφάλισε παράλληλα μία θέση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και την Τετάρτη (4/9) θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του ομίλου κόντρα στην Αργεντινή. Οι Φριτζόν (13 πόντοι), Βοροντσέβιτς (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Ρωσίας, η οποία δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, αλλά χρειάστηκε ένα σερί 9-0 στην τρίτη περίοδο, προκειμένου να δημιουργήσει διψήφια διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε μέχρι και τους 18 στη συνέχεια. Οι Ράτλιφ (19 πόντοι) και Νταεσούνγκ Λι (17 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Κορέας, η οποία έμεινε εκτός συνέχειας.