Μουντομπάσκετ 2019: Περίπατος για Ιταλία με Ανγκόλα (92-61), πέρασε στην επόμενη φάση - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Ιταλία-Ανγκόλα
Φάση από τον αγώνα Ιταλία-Ανγκόλα / Φωτογραφία: FIBA ΒΑSKETBALL WORLD CUP

Xωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η Ιταλία νίκησε την Ανγκόλα στο Μουντομπάσκετ 2019 και έκανε το «2 στα 2», εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, μη θέλοντας να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται 25-11. Στο β' δεκάλεπτο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ημίχρονο είχαν ήδη πάρει μια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων (44-21). Στο β' ημίχρονο, και παρά τις πολλές αλλαγές, η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε, με τους Ιταλούς να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και με πρώτο σκόρερ τον Μπελινέλι να φτάνουν στην άνετη επικράτηση. Από τους Ανγκολέζους, ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική μας ομάδα δίνει αύριο, Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου, ίσως τον πιο σημαντικό αγώνα της στην πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ, με αντίπαλο τη Βραζιλία (15:00, μετάδοση από την ΕΡΤ). Ένα ματς που θα κρίνει, κατά τα φαινόμενα, την πρωτιά στον όμιλό μας και συνεπώς τη συνέχεια στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61.