Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη ελπίδας για Βενεζουέλα, 87-71 την Ακτή Ελεφαντοστού - iefimerida.gr

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη ελπίδας για Βενεζουέλα, 87-71 την Ακτή Ελεφαντοστού

Εύκολη νίκη της Βενεζουέλας επί της Ακτής Ελεφαντοστού
Εύκολη νίκη της Βενεζουέλας επί της Ακτής Ελεφαντοστού / Φωτογραφία: FIBA ΒΑSKETBALL WORLD CUP

Με τον γκαρντ Heissler Guillent να κάνει πράματα και θάματα, η Βενεζουέλα υπέταξε την Ακτή Ελεφαντοστού για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ και ετοιμάζεται για το μεγάλο ματς με την οικοδέσποινα Κίνα που θα κρίνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα της Ν. Αμερικής με 31 πόντους του Heissler Guillent κατάφερε να επικρατήσει των Ιβοριανών και να συνεχίσει να ελπίζει για πρόκριση στη β'΄φάση του Μουντομπάσκετ, έχοντας μία νίκη και μία ήττα μέχρι τώρα. Οι Βενεζουελάνοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά στο τέλος του α' ημιχρόνου στους 17 πόντους (49-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, αλλά και στο τέταρτο η Ακτή Ελεφαντοστού εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική και με μπροστάρη τον Charles Abouo (16 π.) προσπάθησε να «γυρίσει» το παιχνίδι. Δεν τα κατάφερε, όμως, και έτσι θα μείνει εκτός της β' φάσης του Μουντομπάσκετ, την ίδια στιγμή που η Βενεζουέλα θα κυνηγήσει τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης στον «τελικό» με την Κίνα την Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 49-32, 73-5, 87-71.