Μουντομπάσκετ 2019: «Κλείδωσε» την πρόκριση η Αργεντινή, 91-84 τη Νιγηρία - iefimerida.gr

Μουντομπάσκετ 2019: «Κλείδωσε» την πρόκριση η Αργεντινή, 91-84 τη Νιγηρία

Στιγμιότυπο από τον Αγώνα Νιγηρία-Αργεντινή
Στιγμιότυπο από τον Αγώνα Νιγηρία-Αργεντινή / Φωτογραφία: FIBA ΒΑSKETBALL WORLD CUP

Ήταν το φαβορί πριν από την έναρξη του αγώνα και φρόντισε να το επιβεβαιώσει η Αργεντινή στο παιχνίδι της με τη Νιγηρία για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ.

Με τον Λουίς Σκόλα μεγάλο πρωταγωνιστή (23 πόντους, 10 ριμπάουντ), οι Νοτιοαμερικάνοι επικράτησαν με σκορ 91-84 των φιλότιμων Αφρικανών, έκαναν το «2 στα 2» και έκλεισαν ραντεβού για την επόμενη φάση του Mundobasket 2029. Πλέον, θα παίξουν κόντρα στη Ρωσία για την πρωτιά στον όμιλο.

Η Αργεντινή ήταν ανώτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας μάλιστα μια διαφορά 11 πόντων (17-28) στο τέλος της. Στο β' δεκάλεπτο, όμως, οι Νιγηριανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος του ημιχρόνου σε 43-43. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Νοτιοαμερικάνοι φάνηκαν πιο ήρεμοι, χωρίς άγχος, καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά πάλι 11 πόντων. Και διατηρώντας την στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήραν μια σπουδαία νίκη, την ίδια στιγμή που η Νιγηρία θα αρκεστεί να παλέψει στη συνέχεια για ένα απευθείας εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 20202 το Τόκιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 43-43, 61-72, 81-94.

Εγραψε Ιστορία ο Σκόλα

Το όνομά του με «χρυσά γράμματα» στην ιστορία έγραψε στα 39 χρόνια του ο Λουίς Σκόλα. Στον αγώνα της εθνικής Αργεντινής με τη Νιγηρία για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Βουχάν, ο Αργεντινός διεθνής πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των κορυφαίων ριμπάουντερ από το 1994 και στη δεύτερη της λίστας με τους κορυφαίους σκόρερ όλων των εποχών της διοργάνωσης. Ο Λουίς Σκόλα έφτασε τα 225 ριμπάουντ με τη φανέλα της «αλπισελέστε», ενώ με 7 πόντους στην πρώτη περίοδο κόντρα στη Νιγηρία έφτασε τους 595 πόντους στην εθνική Αργεντινής, αφήνοντας στη 2η θέση των σκόρερ όλων των εποχών σε Παγκόσμιο Κύπελλο τον Αυστραλό Άντριου Γκέιζ (594).