fbpx MUNDOBASKET 2019 | από το iefimerida.gr

MUNDOBASKET 2019

Μουντομπάσκετ 2019
Μουντομπάσκετ 2019

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ανδρών 2019 θα είναι η 18η διοργάνωση της FIBA. Θα διεξαχθεί από τις 31 Αυγούστου μέχρι και τις 15 Σεπτεμβρίου στην Κίνα.

Επρεπε να διεξαχθεί το 2018, αλλά τελικά αποφασίστηκε να γίνει ένα χρόνο μετά. Έτσι μετά από το 1967 δεν θα γίνει την ίδια χρονιά με το ποδοσφαιρικό Μουντιάλ. Φέτος στο Μουντομπάσκετ 2019 συμμετέχουν 32 ομάδες και όχι 24 όπως συνέβη στο προηγούμενο

Το Μουντομπάσκετ 2019 θα λειτουργήσει ως πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο, στους οποίους θα συμμετέχουν οι δυο καλύτερες ομάδες από την Αμερική και την Ευρώπη αλλά και οι καλύτερες ομάδες από την Αφρική, την Ασία και την Ωκεανία, παράλληλα με την οικοδέσποινα Ιαπωνία.

Φέτος στην Κίνα η Τσεχία και το Μαυροβούνιο θα κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση ως ανεξάρτητα έθνη ενώ προηγουμένως συμμετείχαν ως Τσεχοσλοβακία και Σερβία-Μαυροβούνιο ενώ η Πολωνία επιστρέφει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για πρώτη φορά από το 1967.

Ολο το πρόγραμμα του Μουντομπάσκετ 2019

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα από τις 31 Αυγούστου μέχρι και την 1η Σεπτεμβρίου:

Σάββατο 31 Αυγούστου

  • 10:30 Αγκόλα – Σερβία, ΕΡΤ2
  • 11:00 Πολωνία – Βενεζουέλα, ert.gr
  • 11:30 Ρωσία – Νιγηρία, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:30 Ιράν – Πουέρτο Ρίκο, ert.gr
  • 14:30 Φιλιππίνες – Ιταλία, ΕΡΤ3
  • 15:00 Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:30 Ισπανία – Τυνησία, ΕΡΤ2
  • 15:30 Αργεντινή – Νότια Κορέα, ert.gr

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

  • 10:30 Καναδάς – Αυστραλία, ert.gr
  • 11:00 Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία, ert.gr
  • 11:30 Τουρκία – Ιαπωνία, ΕΡΤ2
  • 14:30 Σενεγάλη – Λιθουανία, ert.gr
  • 15:00 Ελλάδα – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:30 Τσεχία – ΗΠΑ, ΕΡΤ2
  • 15:30 Γαλλία – Γερμανία, ΕΡΤ3

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

  • 10:30 Ιταλία – Αγκόλα, ΕΡΤ2
  • 11:00 Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού, ert.gr
  • 11:30 Νιγηρία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:30 Τυνησία – Ιράν, ert.gr
  • 14:30 Σερβία – Φιλιππίνες, ΕΡΤ3
  • 15:00 Κίνα – Πολωνία, ΕΡΤ2
  • 15:30 Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:30 Νότια Κορέα – Ρωσία, ert.gr

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

  • 10:30 Αυστραλία – Σενεγάλη, ert.gr
  • 11:00 Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:30 Ιαπωνία – Τσεχία, ΕΡΤ2
  • 11:30 Γεωργία – Δομινικανή Δημοκρατία, ert.gr
  • 14:30 Λιθουανία – Καναδάς, ΕΡΤ3
  • 15:00 Βραζιλία – Ελλάδα, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:30 ΗΠΑ – Τουρκία, ΕΡΤ2
  • 15:30 Ιορδανία – Γαλλία, ert.gr

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

  • 10:30 Αγκόλα – Φιλιππίνες, ΕΡΤ2
  • 11:00 Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία, ert.gr
  • 11:30 Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:30 Νότια Κορέα – Νιγηρία, ert.gr
  • 14:30 Ιταλία – Σερβία, ΕΡΤ2
  • 15:00 Βενεζουέλα – Κίνα, ert.gr
  • 15:30 Ρωσία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:30 Ισπανία – Ιράν, ert.gr

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

  • 10:30 Καναδάς – Σενεγάλη, ert.gr
  • 11:00 Βραζιλία – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:30 Τουρκία – Τσεχία, ΕΡΤ2
  • 11:30 Γερμανία – Ιορδανία, ert.gr
  • 14:30 Λιθουανία – Αυστραλία, ΕΡΤ3
  • 15:00 Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:30 ΗΠΑ – Ιαπωνία, ΕΡΤ2
  • 15:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, ert.gr

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου

  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου

  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
  • 10:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2
  • 14:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3
  • 15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου

  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου

  • 10:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2
  • 11:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
  • 14:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2
  • 15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3
  • 15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου

  • 14:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
  • 16:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
  • Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου
  • 14:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
  • 16:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

  • 14:00 Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS
  • 16:00 Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS
  • Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
  • 11:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

  • 11:00 Αγώνας κατάταξης 7-8, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:00 Αγώνας κατάταξης 5-6, ΕΡΤ SPORTS
  • Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
  • 11:00 Μικρός τελικός, ΕΡΤ SPORTS
  • 15:00 Τελικός, ΕΡΤ SPORTS

ΣΥΝΑΦΗ TAGS: ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔOΣ ΜΠΑΣΚΕΤ, ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ, ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ, ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019, MUNDOBASKET

Όλες οι ειδήσεις και τα τελευταία νέα για το tag MUNDOBASKET 2019

Μουντομπάσκετ 2019: Στον τελικό η Ισπανία μετά από θρίλερ -«Λύγισε» (95-88) έπειτα από δύο παρατάσεις την Αυστραλία! [βίντεο]

Η Ισπανία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον συγκλονιστικό πρώτο ημιτελικό του Μουντομπάσκετ με την Αυστραλία, παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.
13|09|2019 | 13:28