Μουντομπάσκετ 2019: Παίκτης της Ανγκόλας έριξε κουτουλιά στον Τζεντίλε! [βίντεο] - iefimerida.gr

Η επίμαχη φάση με την κουτουλιά στον Τζεντίλε
Η επίμαχη φάση με την κουτουλιά στον Τζεντίλε / Φωτογραφία: YouTube

Μπορεί η Ιταλία να επικράτησε της Ανγκόλας πολύ εύκολα για τη 2η αγωνιστική του Μουντομπάσκετ 2019, ωστόσο ο αγώνας σημαδεύτηκε από ένα επεισόδιο ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων.

Επτά λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο... παλιός μας γνώριμος Αλσεάντρο Τζεντίλε (πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού) είχε μια αψιμαχία με τον Πάουλο της αφρικανικής ομάδας. Ο Ιταλός έσπρωξε αρχικά τον αντίπαλό του, με αποτέλεσμα εκείνος να αντιδράσει άμεσα. Αρχικά, ο Ανγκολέζος έσπρωξε τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια του έριξε κουτουλιά! Οι διαιτητές, αφού είδαν τη φάση σε επανάληψη, απέβαλαν τον παίκτη της Ανγκόλας.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, οι «ατζούρι» νίκησαν διά περιπάτου (92-61) και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση.