Super League: Πέρασε και από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ, 0-3 τον Παναιτωλικό

Ο Ακπομ πανηγυρίζει το τέρμα που πέτυχε -Φωτογραφία: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Νέα νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην φετινή Super League, αφού ούτε ο Παναιτωλικός κατάφερε να «κλέψει» βαθμούς από τον Δικέφαλο του Βορρά που πέρασε με σκορ 0-3 από το Αγρίνιο.

Την αρχή στο σκοράρισμα για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έκανε ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 7΄λεπτό της αναμέτρησης παίρνοντας το ριμπάουντ από απομάκρυνση του Κνετ. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει την διαχείριση του παιχνιδιού, ωστόσο το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε στροφές και άρχισε να ψάχνει από νωρίς το γκολ. Τελικά μέσα σε διάστημα τριών λεπτών ο ΠΑΟΚ πέτυχε οχι ένα, αλλά δύο τέρματα. Συγκεκριμένα το 0-2 έκανε ο Δημήτρης Λημνιός στο 66', για να έρθει ο Ακπόμ στιγμές αργότερα να πετύχει το τελικό 0-3.

Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ: Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (25' λ.τ. Λιάβας), Ταχάρ, Σιένστεντ (59' Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Φυτόπουλος (46' Μπαϊροβιτς), Μιμίτο, Ντίας

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (79' Βαρέλα), Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (62' Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (62' Ακπομ)