Super League: Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη -Συνέτριψε με 0-5 τον Αστέρα - iefimerida.gr

Ο Γιάννης Μασούρας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε
Ο Γιάννης Μασούρας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε -Φωτογραφία: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI

Ασταμάτητος ήταν ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη, αφού «πάτησε» γκάζι κερδίζοντας με το εμφατικό 0-5 τον Αστέρα για την 14η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν εμφανώς καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του ματς και έκανε επίδειξη δύναμης λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί του Ερυθρού Αστέρα που έδωσε το μαγικό εισιτήριο για τη συνέχεια των ερυθρόλευκων στην Ευρώπη και το Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστική από την αρχή τους ματς, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με 2-0. Αρχικά, ο Γιάννης Μασούρας στο 5' έκανε το 1-0 μετά από ασίστ του Σουντανί, για να έρθει ο Ποντένσε τέσσερα λεπτά αργότερα να διπλασιάσει τα τέρματα των Πειραιωτών.

Μετά δράση για τον Ολυμπιακό ανέλαβε ο Γιουσούφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός επιθετικός πήρε το όπλο του και με δύο τέρματα μέσα σε 10 λεπτά (34' & 44') ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 πριν την λήξη το α' ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ωστόσο έδειξαν να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Το 0-5, όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης πέτυχε και πάλι ο Μασούρας στο 72'.

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός: Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Καπίγια, Μουνάφο (65' Άνχελ), Ιγκλέσιας, Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες (46' λ.τρ. Μπόρχα Φερνάντεθ) & Μαρκ Φερνάντεθ (21' Βαλιέντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιγιέρμε (17' λ.τρ. Μπουχαλάκης), Ποντένσε (37' λ.τρ. Ραντζέλοβιτς), Σουντανί, Μασούρας και Ελ Αραμπί (65' Γκερέρο).