ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 2-3: Έκανε το καθήκον της η Ένωση -Πρώτη ομάδα που νικά το 2022 στους «Ζωσιμάδες»

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ μέσα στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ για τα πλέι οφ της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το πιο παραγωγικό των φετινών πλέι οφ της Super League, η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα 2-3 στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.

Η Ένωση έγινε η πρώτη ομάδα μέσα στο 2022 που φεύγει με τη νίκη από τους «Ζωσιμάδες», σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στην άμυνά τους, αλλά οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου κατάφεραν να πάρουν τους 3 βαθμούς κόντρα στο σύνολο του Ηρακλή Μεταξά. Έτσι, ο «δικέφαλος» κράτησε τη διαφορά στο -2 από τον Άρη, που την Κυριακή (17/4) επικράτησε του συμπολίτη ΠΑΟΚ με 1-0 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ είναι ξανά ισόβαθμη με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στη μάχη «αιωνίων» νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό.

Αυτή, μάλιστα, ήταν η πρώτη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους» στη διαδικασία των πλέι οφ της Super League, ενώ οι Γιαννιώτες παραμένουν χωρίς τρίποντο στη διαδικασία, όντας πλέον αρκετά από τις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Στο ματς των Ιωαννίνων, όπου -καμία έκπληξη- έγινε με βροχόπτωση, για τη νικήτρια ΑΕΚ σκόραραν οι Κριχόβιακ στο 4', με τον Πολωνό να σημειώνει το πρώτο του γκολ με τον δικέφαλο στο στήθος, Ρότα στο 45+2' και Αραούχο στο 69'. Για τον ΠΑΣ μείωσε δύο φορές ο Περέα (52', 90'), ωστόσο τα τέρματά του δεν έφτασαν.

Σημαντική είδηση που προσέφερε το παιχνίδι, ήταν η επιστροφή στη δράση του Πέδρο Κόντε μετά από ακριβώς επτά μήνες. Ο Ισπανός επιθετικός των Ηπειρωτών, που είχε τραυματιστεί στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στις 18 Σεπτεμβρίου, μπήκε ως αλλαγή στο 78ο λεπτό του ματς, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας του.

Επίσης, αξιοσημείωτη ήταν η κίνηση από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, οι οποίες απέτισαν φόρο τιμής στη μνήμη του αδικοχαμένου Παύλου, ενός υποστηρικτή του ΠΑΣ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή λόγω καρκίνου σε ηλικία μόλις 15 ετών.

Φωτογραφία: Intime-ΒΗΧΟΣ ΝΙΚΟΣ

Γκολ με το «καλημέρα» για την ΑΕΚ, η απάντηση του ΠΑΣ ακυρώθηκε μέσω VAR

Όλα ευνοϊκά κύλησαν για την ΑΕΚ σε έναν αγώνα, μετά από πάρα πολύ καιρό. Αυτήν τη φορά τα πράγματα πήγαν ακριβώς όπως θα ήθελαν οι «κιτρινόμαυροι» με δυο γκολ σε πολύ κομβικά σημεία και ενδιάμεσα ένα ακυρωθέν του αντιπάλου στο… χιλιοστό και χάρη στο VAR.

Επίσης μετά από καιρό, ο Τσούμπερ «κουβάλησε» την ομάδα του, δημιουργώντας και τα δύο τέρματα που έβαλαν στέρεες βάσεις για τη νίκη. Στο 4’ ήταν αυτός που «διεμβόλησε» την άμυνα του ΠΑΣ και γύρισε τη μπάλα όπως έπρεπε, μεσολάβησε λάθος απόκρουση του Κάργα και από δύσκολη γωνία ο Κριχόβιακ σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Ελλάδα.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου πάλι ο Τσούμπερ πέρασε έξοχη ασίστ στον Ρότα, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλό του και με το αριστερό έγραψε το 0-2 σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Σε εκπληκτική κατάσταση παραμένει ο δεξιός φουλ μπακ της Ένωσης, μετά την κλήση του στην εθνική ομάδα.

Ενδιάμεσα, στο 24', ο Σάλιακας σκόραρε μετά από έξοχη ενέργεια του Περέα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Μπήκε δυνατά ο ΠΑΣ και προσπάθησε την ανατροπή, αλλά η ΑΕΚ πήρε το «διπλό»

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο 52' με τον ΠΑΣ να μειώνει το σκορ και να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι. Ο Σάλιακας δημιούργησε με παράλληλη μπαλιά και ο Περέα διαμόρφωσε το 1-2 με σουτ πάνω στην κίνηση, πετυχαίνοντας το 8ο γκολ του στη σεζόν.

Όμως στο 69' οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά διαφορά δύο τερμάτων με τον Αραούχο να διαμορφώνει το 1-3, με τη μπάλα να κοντράρει στον Εραμούσπε και να αλλάζει πορεία ξεγελώντας τον Λοντίγκιν. Στο 90' ο ΠΑΣ μείωσε σε 2-3 ακριβώς με τους ίδιους πρωταγωνιστές: Σάλιακας τη σέντρα, Περέα την κεφαλιά και… γκολ το οποίο μετέτρεψε σε «θρίλερ» τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων. Χρόνος που κύλησε χωρίς να απειληθεί η Ένωση, η οποία κράτησε την πολύτιμη νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάφσκι (78' Κόντε), Σνάιντερ (62' Μορέιρα), Ντομίνγκεθ, Περέα.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Χατζισαφί, Κριχόβιακ (88' Σάκχοφ), Σιμάνσκι (78' Σιμόες), Τσούμπερ, Γκαρσία (84' Σβάρνας), Μάνταλος, Αραούχο (88' Ανσαριφάρντ)

Super League: Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ

• Άρης - ΠΑΟΚ 1-0
  • Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0
  • ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 2-3