Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-0: Πήρε το ντέρμπι και συνεχίζει το κυνήγι της 3ης θέσης στη Super League [βίντεο] - iefimerida.gr

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-0 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0 για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ επιθετικά, δημιουργώντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με τον Αϊτόρ και να κάνει το 1-0, σκορ που κράτησε μέχρι τέλους.

Με τη νίκη αυτή, οι «πράσινοι» μένουν ζωντανοί για τη διεκδίκηση της 3ης θέσης, αφού διατήρησαν την απόσταση δύο βαθμών από τον Άρη που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Με δύο δυνατές φάσεις ξεκίνησε το ματς

Συγκεκριμένα, στο 4ο λεπτό,μετά από ωραία σέντρα του Ροντρίγκες, ο Μασούρας μπήκε στη φάση αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω στον Μπρινιόλι που στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 6' ο Αϊτόρ μπήκε από αριστερά στην περιοχή, σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα κατέληξε στον Βατσλίκ και στη συνέχεια κόρνερ.

Ο Ελ Αραμπί στο 20ό λεπτό πέρασε υπέροχα στον Εμβιλά, αυτός άνοιξε δεξιά στον Ροντρίγκες. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού έκανε το γύρισμα σε ένα σημείο όπου κινούνταν ο Μασούρας, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία. Το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτεθειμένος.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Γκατσίνοβιτς πήρε τη μπάλα από τον Κώτσιρα, γύρισε προς το πέναλτι εκεί όπου βρισκόταν ο Αϊτόρ και με όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0.

Πεσμένος ο ρυθμός στο δεύτερο, νευρικότητα στο τελευταίο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τικίνιο πέρασε στη θέση του Ελ Αραμπί.

Στο 51', ο Λαλά δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για μαρκάρισμα στον Αϊτόρ.

Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Κανέ στο 58', ο Βαλμπουενά πέρασε αντί του Μασούρα και ο Μπουχαλάκης αντικατέστησε τον Εμβιλά.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ιβάνοβιτς πέρασε στο ματς τον Βιγιαφάνιες αντί του Μαουρίσιο και τον Βιτάλ αντί του Γκατσίνοβιτς.

Στο 70', αντεπίθεση με τον Βαλμπουενά που έφτασε έξω από την περιοχή, δεν είχε επιλογές και έτσι σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπρινιόλι.

Δύο λεπτά αργότερα, νέα αλλαγή για το «τριφύλλι». Καρλίτος αντί Ιωαννίδη, Αλεξανδρόπουλος αντί Αϊτόρ.

Ο Βαλμπουενά τραυματίστηκε λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 77' με τον Καρβάλιο να παίρνει τη θέση του Γάλλου.

«Έμπνευση» του Καρλίτος πίσω από τη σέντρα στο 78', έδιωξε σε κόρνερ ο Βατσλίκ. Η μπάλα φάνηκε να πηγαίνει άουτ, ωστόσο.

Στο 82', κίτρινη κάρτα στον Αγκιμπού που έκοψε την αντεπίθεση του Παλάσιος.

Ο Βιτάλ πήρε τη μπάλα από τον Καρλίτος στο 85ο λεπτό, πάτησε περιοχή, αλλά ο Σισέ έδιωξε πριν βρεθεί τετ-α-τετ με τον Βατσλίκ.

Τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό στο 91'. Ο Χατζηγιοβάννης πήρε τη θέση του Παλάσιος.

Τελευταίο αξιοσημείωτο γεγονός στο ματς η κίτρινη κάρτα στον Πέρεθ που μάζεψε με τα δύο πόδια από πίσω τον Φορτούνη.

Τα highlights της αναμέτρησης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (63’ Βιγιαφάνιες), Παλάσιος (90+1’ Χατζηγιοβάνης), Γκατσίνοβιτς (63’ Βιτάλ), Αϊτόρ (72’ Αλεξανδρόπουλος), Ιωαννίδης (72’ Καρλίτος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (58’ Μπουχαλάκης), Κανέ (58’ Φορτούνης), Α. Καμαρά, Μασούρας (58’ Βαλμπουενά, 77’, λ.τρ. Καρβάλιο), Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί (46’ Τικίνιο).