Super League: Νίκες για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό -«Γκέλαρε» η ΑΕΚ στα Γιάννινα - iefimerida.gr

Super League: Νίκες για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό -«Γκέλαρε» η ΑΕΚ στα Γιάννινα

Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και Ολυμπιακός στη Σούπερ Λιγκ το 2023
Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και Ολυμπιακός στη Σούπερ Λιγκ το 2023 / Φωτογραφίες INTIME

Ο Παναθηναϊκός με τη χθεσινή νίκη επί του Λεβαδειακού με 1-0 και την ήττα της ΑΕΚ με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ανέβασε τη διαφορά στους 7 βαθμούς για την Super League.

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα εκτός έδρας τον Ιωνικό με 2-0 και βρίσκεται στο -3 από την δεύτερη θέση της Σούπερ Λιγκκ.

Μετά τις γκέλες με Ιωνικό και ΟΦΗ, ο Παναθηναϊκός έκανε τη πρώτη του νίκη μέσα στο 2023, με γκολ του Βέρμπιτς μετά από ασίστ του Σπόραρ στη Λειβαδιά, σε ένα ματς που είχε και έντονο άρωμα από δακρυγόνα!

Το γκολ του νεοαποκτηθένα Πολωνού αριστερού μπακ-χαφ Πούχατς δεν μέτρησε μέσω VAR μιας και είχε προηγηθεί φάουλ του Ιωαννίδη. Μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήθελε οπωσδήποτε την επιστροφή στις νίκες για να διατηρήσει διαφορά τουλάχιστον 4 βαθμών από την Ένωση πριν την Κυριακάτικη μεταξύ τους μάχη. Τελικά, τα ευχάριστα μαντάτα από το Γιάννενα, είδαν τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στη κορυφή της βαθμολογίας με +7.

Γιαννιώτικο «χαστούκι» στην ΑΕΚ

«Χαστούκι» στην ΑΕΚ από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα με σκορ 2-1, με την Ένωση να πέφτει κι άλλο στη βαθμολογία, πέντε μέρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό στην «OPAP Arena».

Η Ενωση μετά το εύκολο πέρασμά της από τον Βόλο είχε ανάλογες βλέψεις και για την αναμέτρηση των Ζωσιμάδων. Λογάριαζε όμως χωρίς τον απόλυτο αιφνιδιασμό του «Άγιαξ» που στο 32' ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ενώ την ίδια ώρα οι παίκτες του Αλμέιδα έχαναν την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά για να παίξει το… χαρτί της ανατροπής. Μείωσε με το «καλησπέρα» του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αραούχο αλλά ως εκεί. Η Ενωση είχε την υπεροχή, είχε φάσεις για γκολ αλλά δεν κατάφερε ούτε καν να σώσει τον βαθμό.

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Ξεκούραστο βράδυ είχε χθες ο Ολυμπιακός στη Νίκαια, αφού δεν χρειάστηκε περισσότερο από ένα δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού.

Στο 34' ο Μπακαμπού άνοιξε το σκορ, στο 40' με γκολάρα ο Φορτούνης διπλασίασε τα τέρματα των «ερυθρόλευκων» και τα υπόλοιπα ήταν πλέον διαδικαστικά. Οι Πειραιώτες παραμένουν στην 3η θέση και το -10 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ενώ με το δώρο του ΠΑΣ Γιάννινα μείωσαν τη διαφορά από την ΑΕΚ στους 3 βαθμούς.

«Κόλλησαν» στο μηδέν ΟΦΗ και Βόλος

Ο ΟΦΗ μπορεί να πήρες πολύτιμο βαθμό την περασμένη εβδομάδα στην Λεωφόρο, αλλά κόλλησε στο μηδέν εντός έδρας κόντρα στον Βόλο. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι, είχαν ευκαιρίες, είχαν ένα γκολ του Λάρσον που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ και είδαν τον Κλέιμαν να κάνει μια από τις επεμβάσεις της σεζόν στο 90'. Από την άλλη ο Κούτσιας είχε την μεγάλη στιγμή να δώσει γκολ νίκης στον Βόλο, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μανδά.