Super League: Πέρασε «σβηστός» από τη Νίκαια ο Ολυμπιακός, επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού - iefimerida.gr

Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Νίκαια για τη 16η αγωνιστική της Super League
Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Νίκαια για τη 16η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime- ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ένα εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στη Νίκαια, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League, όπου επικράτησε με 2-0.

Η ομάδα του Μίτσελ έκανε εύκολη τη ζωή της, καθώς κατάφερε από το ημίχρονο να «κλειδώσει» τους 3 βαθμούς και να μειώνει σε απόσταση νίκης από τη δεύτερη της βαθμολογίας της Super League ΑΕΚ, η οποία νωρίτερα έχασε με 2-1 στα Γιάννενα από τον τοπικό ΠΑΣ. Επίσης, οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά 10 βαθμών από την κορυφή και τον Παναθηναίκό.

Ο Σεντρίκ Μπακαμπού άνοιξε το σκορ στο 34' για τους «ερυθρόλευκους» και ο Κώστας Φορτούνης σκόραρε στο 40' για την 9η νίκη τους στις πρώτες 16 αγωνιστικές της σεζόν.

Super League: Ο Ολυμπιακός φρόντισε να διώξει κάθε άγχος από το ημίχρονο

Αποδίδοντας αρκετά καλά και με ένα ξέσπασμα προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το παιχνίδι. Στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ από έξοχο συνδυασμό Χάμες - Χουάνγκ και τελικό παραλήπτη τον Μπακαμπου, ο οποίος πέτυχε το 6ο γκολ στην τρέχουσα Super League. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η ώρα του Κώστα Φορτούνη, που ελίχθηκε έξω από την περιοχή και «εκτέλεσε» με φοβερό σουτ τον Χουτεσιώτη για το 0-2.

Το ματς είχε «σβήσει» από το πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα η συνέχεια να μην κρύβει σχεδόν την παραμικρή συγκίνηση. Ούτε ρυθμός, ούτε ευκαιρίες, τουλάχιστον μέχρι το 85', καθώς στο τελευταίο πεντάλεπτο δημιουργήθηκαν κάποιες φάσεις από πλευράς Πειραιωτών, αλλά οι δύο ομάδες είχαν συμβιβαστεί με το αποτελέσματα.

Από τη μία πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» άδραξαν την ευκαιρία να κρατήσουν δυνάμεις για τον πολύ πιο δύσκολο αγώνα που ακολουθεί εναντίον του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό», από την άλλη οι Νικαιώτες θα τα δώσουν όλα στο τοπικό ντέρμπι με τον Ατρόμητο, στο Περιστέρι.

Βέβαια, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού χρειάζεται επειγόντως αποτελέσματα για να «ξεκολλήσει» από την τελευταία θέση, την οποία καταλαμβάνει από το ξεκίνημα της σεζόν. Καλά στοιχεία έδειξε στο ντεμπούτο του με τον δαφνοστεφανωμένο στο στήθος ο Ροντινέι, ενώ η συνύπαρξη Χάμες-Φορτούνη έδειξε ότι μπορεί να «δουλέψει» για τον Μίτσελ -τουλάχιστον σε τέτοιου είδους ματς.

Ιωνικός - Ολυμπιακός 0-2

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Σόουζα, Τσιριγώτης, Τσιγκρίνσκι, Ρουμπουλάκου (81' Κάνιας), Βαλεριάνος, Φαντιγκά (81' Ιωαννίδης), Άοσμαν (65' Καμπράλ), Λοβέρα (65' Ελευθεριάδης), Μασάς (51' Μάντζης)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (84' Σαμασέκου), Εμβιλά, Φορτούνης (66' Μασούρας), Χάμες Ροντρίγκες (84' Μπουχαλάκης), Μπιέλ (74' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (73' Ελ Αραμπί)