Super League: Στάση στα Γιάννενα για την ΑΕΚ, νίκη για τον ΠΑΣ με 2-1 - iefimerida.gr

Super League: Στάση στα Γιάννενα για την ΑΕΚ, νίκη για τον ΠΑΣ με 2-1

Μεγάλη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί της ΑΕΚ για τη 16η αγωνιστική της Super League
Μεγάλη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί της ΑΕΚ για τη 16η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ

Με τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ και με τον καλύτερο για τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε το 2023, όπως δείχνει η νίκη 2-1 των Ηπειρωτών για τη 16η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα των Ιωαννίνων πανηγύρισε τη σπουδαιότερη νίκη της στο τρέχον πρωτάθλημα της Super League, καθώς έδειξε ένα εξαιρετικό πρόσωπο σε επίθεση και -κυρίως- σε άμυνα, που ήταν το αδύνατό της σημείο στη σεζόν. Σε αυτό, ωστόσο, συνέβαλε και η Ένωση, η οποία για ακόμη ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε εξαιρετικά αναποτελεσματική στο να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ.

Η ομάδα του Θανάση Στάικου προηγήθηκε στο ματς των «Ζωσιμάδων» με σκόρερ τους Ριένστρα (9'), Μπάλαν (32'), ενώ στο 51' το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα μείωσε με τον Αραούχο. Το τέρμα αυτό του Αργεντινού δεν έφτανε στην Ένωση, η οποία βρίσκεται ξανά 7 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, πηγαίνοντας στο παιχνίδι της Κυριακής (8/1) εναντίον του με ένα μεγάλο ψυχολογικό βάρος. Όσο για τον ΠΑΣ, έφτασε τους 14 βαθμούς και απομακρύνθηκε αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη.

Super League: Πρώτη φορά στη σεζόν ο ΠΑΣ με δύο γκολ προβάδισμα και η ΑΕΚ με αντίστοιχα τέρματα πίσω

Για πρώτη φορά στην εφετινή σεζόν η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9' ο Πήλιος πραγματοποίησε έξοχη ενέργεια από δεξιά και πέρασε τη μπάλα στον Ριένστρα, ο οποίος πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Οι παίκτες του Αλμέιδα δεν πτοήθηκαν, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και «άγγιξαν» τρεις φορές την ισοφάριση, ωστόσο και οι τρεις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν με τους Αραούχο (17'), Γκαρσία (24') και Σιντιμπέ (30') δεν βρήκαν στόχο.

Όμως, και ο ΠΑΣ φρόντισε να εκμεταλλευτεί τις πολύ κακές αμυντικές μεταβάσεις των φιλοξενούμενων, απειλώντας άμεσα με τους Τζίνο, Παμλίδη στο 31' και πέτυχε το 2-0 στο 32'.

Ο Σόρια έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπάλαν νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Βίντα, για να στείλε με κεφαλιά τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Από το σημείο εκείνο και έως το τέλος του ημιχρόνου, ήταν η πρώτη φορά που η ΑΕΚ με τον Αργεντινό προπονητή στον πάγκο της παρουσιάστηκε «πελαγωμένη» στον αγωνιστικό χώρο.

Με λάθος επιλογές, εμφανώς σοκαρισμένη από την εξέλιξη του παιχνιδιού, περίμενε στωικά το ημίχρονο για να αλλάξει κάτι.

Ο ΠΑΣ άντεξε, η ΑΕΚ βρήκε μόλις μια «απάντηση» και έτσι ήρθε η νίκη για τους Ηπειρώτες

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να αλλάξει τη μορφή του αγώνα και το έκανε. Με ασφυκτική πίεση αναζήτησε το γρήγορο γκολ και το βρήκε μόλις στο 51'. Ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Πινέδα και πλάσαρε τον Τσιντώτα για να πετύχει το πρώτο του γκολ μετά από «αφλογιστία» 12 αγώνων.

Ακολούθησε η πρώτη κίνηση του Αλμέιδα από τον πάγκο με τον Φαν Βέερτ να αντικαθιστά τον Φερνάντες, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του. Κι ενώ θα περίμενε κανείς ότι η εξέλιξη αυτή θα συνοδευόταν από επιθετική «καταιγίδα» της ΑΕΚ, κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Ο ΠΑΣ διαχειρίστηκε εξαιρετικά το ματς και η πρώτη φορά που απειλήθηκε ήταν στο 84ο λεπτό, όταν ο Τσιντώτας που έκανε ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια της γιαννιώτικης ομάδας, πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Χατζισαφί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έβγαλαν κόντρα επίθεση, ο Μορέιρα τροφοδότησε τον Μπάλαν, αλλά το σουτ του Ρουμάνου από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ.

Παρ' όλα αυτά, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, καθώς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Γιόνσον κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Έτσι, οι Γιαννιώτες πήραν μια πολύτιμη νίκη, την πρώτη τους εντός έδρας στους τελευταίους 8 αγώνες με αντίπαλο την ΑΕΚ, ενώ η ομάδα του Αλμέιδα υπέστη την πρώτη της ήττα μετά από τις 11/9/2022, όταν είχε χάσει από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο με το ίδιο σκορ, αν και σε εκείνη την περίπτωση και τα δύο τέρματα που δέχθηκε ήταν πέναλτι.

ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 2-1

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα (68' Λιάσος), Τζίνο, Μέντες (89' Σταματελόπουλος), Παμλίδης (79' Τζίμας), Μπάλαν

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (73' Τσούμπερ), Φερνάντες (65' Φαν Βέερτ), Άμραμπατ, Αραούχο, Γκαρσία