Ολυμπιακός: Προκρίθηκε επί της Γκενκ στα πλέι οφ του Europa League, με «χρυσό» γκολ Αλεξανδρόπουλου στο φινάλε - iefimerida.gr

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το γκολ του Αλεξανδρόπουλο, που τον έστειλε στα πλέι οφ του Europa League επί της Γκενκ
Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το γκολ του Αλεξανδρόπουλου επί της Γκενκ, που τον έστειλε στα πλέι οφ του Europa League / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League (1-1 με την Γκενκ στο Βέλγιο, 1-0 το ματς στην Ελλάδα), με «χρυσό» σκόρερ τον Αλεξανδρόπουλο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασαν κακό πρόσωπο, δίνοντας την ευκαιρία στους Βέλγους να ελέγξουν απόλυτα τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν.

Ο Πέιντσιλ κατάφερε να νικήσει τον Πασχαλάκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (με τη δεύτερη προσπάθεια), ωστόσο ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με κόκκινη για κλωτσιά εκτός φάσης στον Κίνι, στο 65ο λεπτό.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα, δημιούργησαν τελικές, με κορυφαία το τετ α τετ του Μπιέλ που απέκρουσε ο γκολκίπερ της Γκενκ, αλλά ο νεοαποκτηθείς Αλεξανδρόπουλος με όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής χαμηλά στη γωνία του Φαντεφόουρντ έκανε το 1-1 στο 95' και έστειλε τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ του Europa League, εκεί που θα βρει την Τσουκαρίτσκι.

Για την ομάδα του Πειραιά αποβλήθηκε στο 90+10' ο Ροντινέι, αφού έδιωξε την μπάλα με το χέρι όντας πεσμένος στο έδαφος, σε μια προσπάθεια να κερδίσει χρόνο.