Conference League: Πικρός αποκλεισμός για τον Άρη από την Ντιναμό Κιέβου στα πέναλτι - iefimerida.gr

Ματς για γερά νεύρα ήταν η ρεβάνς ανάμεσα στον Άρη και την Ντιναμό Κιέβου για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League / Φωτογραφία: © Intime p.a.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League ανάμεσα στον Άρη και την Ντιναμό Κιέβου.

Παρά το γεγονός ότι οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασαν με 2-1 και σε συνδυασμό με το 1-0 της Θεσσαλονίκης, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με τέρμα του Τζούρασεκ στο 38', ωστόσο οι Ουκρανοί γύρισαν το ματς με τους Βολόσιν (45+1') και Καραβάεφ (85').

Στο έξτρα 30λεπτο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν κάποιο γκολ και έτσι έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, όπου η ελληνική ομάδα δεν τα κατάφερε. Έχασε με 6-5 και έτσι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Υπενθυμίζεται ότι ο αγώνας διεξήχθη στη «Σούπερμπετ Αρένα-Γκιουλέστι» του Βουκουρεστίου, ενώ στον επόμενο γύρο η Ντιναμό θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπεσίκτας.

Conference League: Ο Άρης έχασε τις ευκαιρίες, η Ντιναμό βρήκε τα γκολ για να στείλει το ματς στα πέναλτι

Το πρώτο μισάωρο του αγώνα ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνά τους. Ο Άρης ευτύχησε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ στην πρώτη του ευκαιρία στο ματς το 39'. Ο Κάρλσον κινήθηκε από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Πάλμα, ο οποίος με τη σειρά του βρήκε τον Τζούρασεκ, που σε κενή εστία άνοιξε το σκορ για τους «κίτρινους».

Η χαρά της ελληνικής ομάδας, όμως κράτησε μόλις 7 λεπτά, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σίντορτσουκ έκανε το γέμισμα για τον Βολόσιν, που με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντιναμό ήταν πιο αποφασιστική, ευτύχησε να γλιτώσει το δεύτερο εναντίον της γκολ σε αρκετές περιπτώσεις και έτσι μπόρεσε να κυνηγήσει μέχρι τέλους το τέρμα που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Αυτό ήρθε στο 85ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα ο Καραβάεφ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Φεράρι άργησε να αντιδράσει και με πλασέ έκανε το 2-1.

Η ελληνική ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν μετά από κόρνερ του Ματαρίτα, ο Φαμπιάνο έπιασε την κεφαλιά από πολύ ευνοϊκή θέση, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπούστσαν, ο οποίος έκανε πολλές αποκρούσεις και κράτησε «όρθια» την ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Άρης έδειξε πιο φρέσκος και είχε την υπεροχή, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να βρει τέρμα. Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για την ομάδα του Απόστολου Τερζή, καθώς ο Πάβιτσιτς υπέπεσε σε φάουλ, δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στο παιχνίδι και αποβλήθηκε.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Άρης είχε και πάλι τις στιγμές του για να βρει το τέρμα που θα του έδινε την πρόκριση, ωστόσο πάλι δεν μπόρεσε να το σημειώσει. Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.