Conference League: Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί της Χάιντουκ -Νίκη 3-0 και πρόκριση στα πλέι οφ - iefimerida.gr

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί της Χάιντουκ για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League
Παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν / Φωτογραφία: Intime-ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Σε θρίαμβο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τη ρεβάνς με τη Χάιντουκ Σπλιτ για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 3-0 των Κροατών και πέρασαν στα πλέι οφ της διοργάνωσης, σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα.

Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στην ελληνική ομάδα σημείωσαν ο Σβαμπ με πέναλτι στο 12' και ο Ζίβκοβιτς στο 79' και το 85', με απευθείας εκτέλεση φάουλ στη δεύτερη περίπτωση.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ περιμένει να μάθει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση του Conference League τη Χαρτς, που κέρδισε με 3-1 τη Ρόζεμποργκ, στη ρεβάνς του εναντίον της 2-1 στη Νορβηγία.

Conference League: Ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε τις φάσεις του και πανηγύρισε μεγάλη νίκη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 11' ο Οτζίτζα-Οφόε ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κωνσταντέλια, με τον Στέγκεμαν να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών μετέτρεψε σε γκολ ο Σβαμπ, με τον Αυστριακό να παίρνει… ρεβάνς από τον εαυτό του για το χαμένο πέναλτι κόντρα στην Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ. Μόλις 3 λεπτά νωρίτερα, ο Κουλιεράκης είχε προλάβει την ύστατη στιγμή τον Λιβάγια.

Ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ, μάλιστα, είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι 10 λεπτά αργότερα.

Από εκεί και πέρα, η Χάιντουκ κυριάρχησε, με τους Κροβίνοβιτς (32', 43') και Σαχίτι (45+2') να απειλούν την εστία του Κοτάρσκι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Κροάτες να μπαίνουν πιο επιθετικά, ωστόσο άφηναν κενά πίσω, τα οποία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟΚ.

Στο 52' ο Σαμάτα ξεκίνησε την προσπάθεια, ο Ζίβκοβιτς βρήκε υπέροχα τον Κωνσταντέλια, αλλά το σουτ του 19χρονου από πλεονεκτική θέση βρήκε σε ετοιμότητα τον Λούτσιτς, σε μια κλασική ευκαιρία. Το νέο μεγάλο ανερχόμενο αστέρι του «δικεφάλου», 4 λεπτά αργότερα, με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Νάρεϊ, αλλά το τελείωμα του Γερμανού εξτρέμ ήταν απογοητευτικό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, με τον Κοτάρσκι να μη διώχνει πειστικά τη σέντρα-σουτ του Λιβάγια στο 63', αλλά τον Κροάτη τερματοφύλακα να είναι αποτελεσματικός τρία λεπτά μετά, στο σουτ του Μπενραχού στην κλειστή του γωνία. Ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε να σπαταλήσει δύο αλλαγές, με τους τραυματισμούς των Φιλίπε Σοάρες και Σαμάτα, ωστόσο αυτό δεν επηρέασε το σύνολό του.

Σε μεγάλο λάθος του Ντιαλό, ο Μπράντον Τόμας βρήκε με τη μία τον Ζίβκοβιτς και εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 2-0 στο 79'. Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, ο Σέρβος εξτρέμ εκτέλεσε και το φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, που κέρδισε ο εξαιρετικός Κωνσταντέλιας. Η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ξεγέλασε τον Λούτσιτς για το 3-0.

Στις καθυστερήσεις ο Κοτάρσκι στέρησε από τον Λιβάγια το γκολ της τιμής.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται αφενός για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αφετέρου για την αναμέτρηση της ερχόμενης εβδομάδας για τα πλέι οφ του Conference League κόντρα στη σκωτσέζικη ομάδα.

ΠΑΟΚ - Χάιντουκ 3-0

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Τσιγγάρας (62' Φιλίπε Σοάρες/74' Οζντόεφ), Νάρεϊ (62' Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (78' Τόμας)

Χάιντουκ (Ιβάν Λέκο): Λούτσιτς, Μούφι (81' Μικάνοβιτς), Σάρλια, Ντιαλό, Μέλνιακ, Σιγκούρ, Κροβίνοβιτς (58' Μπενραχού), Σαχίτι (58' Ντόλτσεκ), Οτζίτζα-Οφόε (80' Τσούγιτς), Μλάκαρ (72' Νταγιάκου), Λιβάγια