Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Νίκες για Αστέρα Τρίπολης, Παναιτωλικό, Λαμία και Τρίκαλα - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Πλατανιάς-Αστέρας Τρίπολης
Φάση από τον αγώνα Πλατανιάς-Αστέρας Τρίπολης /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Νίκες πήραν σήμερα για το Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου ο Αστέρας Τρίπολης, ο Παναιτωλικός, η Λαμία και τα Τρίκαλα.

«Διπλό» ο Αστέρας Τρίπολης στα Χανιά και... καρφί για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 1-0 του Πλατανιά στα Περιβόλια και έκαναν βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Τασουλής πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 51ο λεπτό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό, στο οποίο δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Μαντζάρης.

Επιβλητικός ο Παναιτωλικός με 4-0

Χρειάστηκε το Κύπελλο για να θυμηθεί πως τι σημαίνει νίκη, ο Παναιτωλικός. Οι Αγρινιώτες, πέρασαν με 4-0 από το «Οικονομίδειο» κόντρα στον Ιάλυσο και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Παναιτωλικού φέτος σε επίσημο παιχνίδι, αφού ακόμα στο πρωτάθλημα δεν έχει καταφέρει να το πετύχει μετά από οκτώ αγωνιστικές. Ο Σιέστεντ στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ντάλσιο στο 53ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του Μάκη Χάβου. Με όμορφο πλασέ του Ρομάν στο 85’ ο Παναιτωλικός «σφράγισε» επί της ουσίας την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε τρία λεπτά αργότερα ο Χαχάρ που διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ανετο 3-0 της Λαμίας

Κανένα πρόβλημα στο Κύπελλο για τη Λαμία που έκανε το καθήκον της κόντρα στον Αιολικό. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου «καθάρισε» με 3-0 την ομάδα της Μυτιλήνης και ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή έκανε... σεφτέ στη χρονιά, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη. Ο Ρόμανιτς στο 15ο λεπτό άνοιξε τον λογαριασμό για τους φιλοξενούμενους, ενώ o Ταϊρόν στο φινάλε του ημιχρόνου, έγραψε το 2-0 για την ομάδα του Μάντζιου. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σάλιακος στο 70' με όμορφο πλασέ.

3-2 τα Τρίκαλα

Παιχνίδι θρίλερ έγινε στα Τρίκαλα! Με γκολ του Τσίπρα (που νωρίτερα είχε βάλει και αυτογκόλ) η τοπική ομάδα λύγισε 3-2 τον Εργοτέλη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Ελευθεριάδη στο 54ο λεπτό, αλλά ο Τσίπρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του συμπαίκτη του, Γιακουμή, στο 67ο λεπτό κι έτσι ήλθε η ισοφάριση για τον Εργοτέλη. Η ομάδα του Ηρακλείου έφθασε στην ανατροπή με γκολ του Ιατρούδη στο 70ό λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά της. Ο Πελάεθ με γκολ στο 81ο λεπτό οδήγησε τα Τρίκαλα στην ισοφάριση. Στο 89ο ο Ανδρέας Τσίπρας εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ που πέτυχε. Με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Καλογεράκη και χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι απέκτησαν ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ελλάδος

• Απόλλων Λάρισας - Ξάνθη 2-1 (50' Ναζίμ, 83' Μπρέμπος - 45+1' Λισγάρας)
  • Πανσερραϊκός - Βόλος 1-1 (70' Γιανναράκης - 90' Τσαούσης)
  • ΠΑΣ Γιάννινα - Βέροια 1-0 (47' Παμλίδης)
  • Ολυμπιακός Βόλου - Πανιώνιος 0-3 (πεν. 57', 87' Εμμανουηλίδης, 64' Οικονομίδης)
  • Καλαμάτα - Λάρισα 3-0 (39', 72', 90+4' Αλεξόπουλος)
  • Καβάλα - ΟΦΗ 2-0 (6' Κουτσούμπας, 38' Β. Παπαδόπουλος)
  • Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 1-3 (64' Μωραΐτης - 26' Μπουζούκης, 45+1' Μωραΐτης, 72' Κουρμπέλης)
  • Πλατανιάς - Αστέρας Τρίπολης 0-1 (51' Τασουλής)
  • Ιάλυσος - Παναιτωλικός 0-4 (21' Σιέστεντ, 53' Ντάλσιο, 85' Ρομάν, 88' Ταχάρ)
  • Αιολικός - Λαμία 0-3 (15' Ρόμανιτς, 45' Τιρόνε, 70' Σάλιακας)
  • Τρίκαλα - Εργοτέλης 3-2 (54' Ελευθεριάδης, 81' πεν. Πελάεθ, 89' Τσίπρας - 67' αυτ. Τσίπρας, 70' Ιατρούδης)

Η 2η αγωνιστική της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος θα διεξαχθεί στις 3-5 Δεκεμβρίου.