Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Η Καλαμάτα κέρδισε (3-0) την Λάρισα και η Καβάλα (2-0) τον ΟΦΗ - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Καλαμάτας πανηγυρίζουν γκολ επί της Λάρισας
Οι παίκτες της Καλαμάτας πανηγυρίζουν γκολ επί της Λάρισας /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Την έκπληξη της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας ποδοσφαίρου έκανε η Καλαμάτα που επικράτησε 3-0 της Λάρισας.

Πρωταγωνιστής για την Καλαμάτα ήταν ο Αλεξόπουλος που πέτυχε χατ τρικ. Στο 36ο λεπτό, ο επιθετικός της Καλαμάτας άνοιξε τον λογαριασμό, ενώ στο 73’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έβαλε... δύσκολα στην ΑΕΛ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκόλια στο 83ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα και πλήρωσαν. Ο Αλεξόπουλος ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της ομάδας του στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Ανετη νίκη του Πανιωνίου

Εξασφάλισε την πρόκριση από σήμερα ο Πανιώνιος! Οι Νεοσμυρνιώτες πέρασαν με 3-0 από την έδρα του Ολυμπιακού Βόλου, με τον Εμμανουηλίδη να σκοράρει δις (57’ πεν., 88’) και τον Οικονομίδη (64’) να πετυχαίνει το γκολ και ουσιαστικά βρίσκονται από τώρα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ είχαν στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι. Εκτός της διαφαινόμενης πρόκρισης, οι «κυανέρυθροι» αποκόμισαν και δεύτερο κέρδος. Την ψυχολογική ώθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί στο πρωτάθλημα, αφού βρίσκονται στην τελευταία θέση της Super League με -2 βαθμό.

Ανώτεροι ήταν συνολικά οι φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση και κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να κυριαρχήσουν. Πάντως, στο 40’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κόλα από τα αριστερά. Ο Εμμανουηλίδης κέρδισε πέναλτι για ανατροπή από μαρκάρισμα του Ρόκα, ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 57’, ενώ επτά λεπτά ο Οικονομίδης έπιασε δυνατό σουτ και εκτέλεσε τον Μακρυωνίτη. Ο νεαρός επιθετικός «χτύπησε» και στο 88’ με πλασέ από κοντά, αυτήν τη φορά.

Θύμα έκπληξης ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ μπορεί στην Super League να τα πηγαίνει εξαιρετικά, αλλά η Καβάλα κέρδισε 2-0 και έχει προβάδισμα πρόκρισης στο Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου. Στο 6' ο Κουτσούμπας και στο 38' ο Παπαδόπουλος σκόραραν για την ομάδα της Καβάλας που έχασε και άλλες ευκαιρίες για γκολ.