Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Νίκες για ΠΑΣ Γιάννινα, Απόλλων Λάρισας - Ισοπαλία στις Σέρρες - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια
Φάση από τον αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Νίκες πήραν ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Απόλλων Λάρισας για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος στο ποδόσφαιρο.

Η Ξάνθη παρόλο που προηγήθηκε στην Λάρισα επί του Απόλλωνα, έχασε πολλές ευκαιρίες για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι και το πλήρωσε, αφού η ομάδα του Άριαν Μπελά ανέτρεψε την κατάσταση, νίκησε με 2-1 και πλέον θα παλέψει στα Πηγάδια για να πάρει αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στα του αγώνα η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου. Ο Ντουρίσκοβιτς έβγαλε σέντρα και ο Λισγάρας με σκαστή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στην επανάληψη ο Απόλλων Λάρισας ευτύχησε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα, στο 50ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Ναζί ύστερα από γύρισμα του Σάντος δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Ξάνθη αντέδρασε και έχασε σωρεία ευκαιριών από το 60' και μετά. Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου την τιμώρησε αφού οι γηπεδούχοι έκαναν το τελικό 2-1 στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης με πλασέ του Μπρέμπου και πλέον έχουν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στην 5η φάση του Κυπέλλου.

Ισοπαλίες στις Σέρρες

Ο Βόλος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό εντούτοις ισοφάρισε στο 90' με γκολ του Τσαούση και με το τελικό 1-1 απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Βολιώτες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, αλλά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την έχασε ο Πανσερραϊκός στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κασμερίδη να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Μελισσά με κεφαλιά. Ο Βόλος απάντησε με ευκαιρίες στο 16' και στο 42΄του παιχνιδιού ωστόσο το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ανέβασαν κι άλλο στροφές ωστόσο βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 70ο λεπτό με το γκολ του Γιανναράκη με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ. Ο Βόλος έψαξε με υπομονή το γκολ της ισοφάρισης το οποίο και πέτυχε τελικά στο 90' της αναμέτρησης μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Τσαούση. Πλέον με το 1-1 στις αποσκευές του έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε 1-0 τη Βέροια στους "Ζωσιμάδες" και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας αλλά σε καμία περίπτωση δεν φάνηκε η διαφορά της μιας κατηγορίας που χωρίζει τις δυο ομάδες. Στα Ιωάννινα έγινε ένα ωραίο ματς με φάσεις και από τις δυο πλευρές, γκολ και δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα και ευκαιρίες και από πλευράς της Βέροιας που αναγκάστηκε να παίξει από το 61' με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Πασά στο 61' με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ με τον Παμλίδη με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νάουμετς από τα δεξιά.