Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου: Ψηλότερα από ποτέ η Ελλάδα -5η στον πίνακα μεταλλίων - iefimerida.gr

Ξανά πρωταθλητής Ευρώπης ο Τεντόγλου/ Φωτογραφία: AP- Alastair Grant

Τέσσερα μετάλλια, δύο τέταρτες θέσεις, δύο πέμπτες θέσεις και άλλες δύο προκρίσεις σε τελικούς... Στο 35ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου η ελληνική εθνική ομάδα έκανε αναμφισβήτητα μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της στην ιστορία της διοργάνωσης.

Η ελληνική αποστολή επιστρέφει την Τρίτη από τη Γλασκώβη στην Ελλάδα με ένα χρυσό μετάλλιο, δύο αργυρά και ένα χάλκινο στις αποσκευές τους. Οι Μίλτος Τεντόγλου, Κώστας Μπανιώτης, Βούλα Παπαχρήστου και Νικόλ Κυριακοπούλου, που τα κατέκτησαν, ανέβασαν την Ελλάδα στην πέμπτη θέση του πίνακα μεταλλίων της διοργάνωσης, φέρνοντας τη χώρα μας ψηλότερα από κάθε άλλη φορά σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Τα τέσσερα ελληνικά μετάλλια

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Το ταξίδι της επιστροφής ξεκινάει #Glasgow2019 #teamgreece #teamhellas

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη SEGAS (@segas.gr) στις 4 Μάρ, 2019 στις 6:03 πμ PST

Δίχως άλλο, ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ελληνικής ομάδας ήταν ο Τεντόγλου. Στα 21 του, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος και στον κλειστό στίβο, μετά τον ανοιχτό. Και μάλιστα το πέτυχε με ένα εντυπωσιακό άλμα, αφού έφτασε στα 8,38 μ., καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού στίβου (8,23 μ.) και σημειώνοντας ταυτόχρονα την κορυφαία επίδοση της σεζόν στον κόσμο.

Το εκπληκτικό άλμα του Τεντόγλου στα 8,38 μ.

Το έκανε!!! 8,38 και πέρασε πρώτος @miltos_d.tentoglou

Αποτέλεσμα της επιμονής δύο σπουδαίων αθλητών ήταν τα αργυρά μετάλλια που κέρδισε η χώρα μας, χάρη στους Μπανιώτη και Παπαχρήστου. Ο μεν Μπανιώτης πέτυχε τη σπουδαιότερη διάκρισή του στα 32 του χρόνια, παίρνοντας τη δεύτερη θέση στο ύψος με 2,26 μ., στην πέμπτη και τελευταία εμφάνισή του στη διοργάνωση. Η δε Παπαχρήστου, παρότι ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό και ρίσκαρε πηγαίνοντας στη Γλασκώβη, κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στο τριπλούν βελτιώνοντας μάλιστα το ατομικό ρεκόρ της με 14,50 μέτρα. Και η Κυριακοπούλου φρόντισε για τον «γλυκό επίλογο» για τα ελληνικά χρώματα στη Γλασκώβη, αφού με άλμα στα 4,65 μ. πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο επί κοντώ, το πρώτο της μάλιστα σε κλειστό στίβο!

Το άλμα της Παπαχρήστου στα 14,50 μ.

Φανταστικά!! 14,50 @papachristouv στην πρώτη προσπάθεια

Το άλμα της Κυριακοπούλου στα 4,65 μ.

Πέρασε η @nikoleta_kiriakopoulou τα 4,65 μ #Glasgow2019

Επιπλέον, χάρη στα καλά πλασαρίσματα των Ελλήνων αθλητών στους τελικούς, η χώρα μας συγκέντρωσε 45,5 βαθμούς και κατέλαβε την έβδομη θέση στον σχετικό πίνακα. Για αυτό φρόντισαν ο Εμμανουήλ Καραλής, η Κατερίνα Στεφανίδη, ο Κώστας Δουβαλίδης, ο Κώστας Ζήκος και ο Νικόλας Σκαρβέλης. Οι Καραλής και Στεφανίδη έφτασαν μια ανάσα από το μετάλλιο, αφού αμφότεροι πήραν την τέταρτη θέση στο επί κοντώ, ο Δουβαλίδης και ο Ζήκος με εξαιρετικές κούρσες έφτασαν ως τον τελικό των 60 μ. εμπ. και 60 μ. αντίστοιχα, καταλαμβάνοντας και οι δύο την πέμπτη θέση, ενώ ο Σκαρβέλης ήταν όγδοος στον τελικό της σφαιροβολίας. Αξίζει να σημειωθεί πως και ο Κώστας Φιλιππίδης προκρίθηκε στον τελικό του επί κοντώ, αλλά σε αυτόν ακυρώθηκε.