Μουντομπάσκετ: Οι ΗΠΑ κέρδισαν την Τουρκία με 93-92 στην παράταση

Η Τουρκία νίκησε τις ΗΠΑ στην μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: FIBA BASKETBALL WORLD CUP

Μια... ανάσα από την πρώτη μεγάλη έκπληξη του Μουντομπάσκετ 2019 φτάσαμε σήμερα με τις ΗΠΑ τελικά να κερδίζουν την Τουρκία στην παράταση με 93-92.

Οι Αμερικάνοι είχαν... χαμένο το παιχνίδι με την Τουρκία να έχει το ματς στα χέρια της, αλλά ήταν άστοχη στις βολές! Απίστευτο φινάλε στο παιχνίδι της Αμερικής με την Τουρκία. Οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα έκαναν... κατάθεση ψυχής για 45 αγωνιστικά λεπτά, είχαν το παιχνίδι στα χέρια τους, τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση, όμως στο τέλος έμειναν με άδεια χέρια.

Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης. Εκεί όπου Μπαλμπάι και Οσμάν μέτρησαν 0/4 βολές, με το σκορ στο 91-92, 8,3'' για το τέλος του αγώνα. Ο Μίντλετον πήρε φάουλ στην εξέλιξη της φάσης και με εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το 93-92, το οποίο χάρισε την πρόκριση στις ΗΠΑ, οι οποίες μετρούν 2-0. Την ίδια ώρα η Τουρκία βρίσκεται στο 1-1.

Λίγη ώρα πριν η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ έχασε από την Βραζιλία με 79-78 για τη 2η αγωνιστική του τουρνουά και... τρέχει για την πρόκριση. Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ δίνει το τρίτο και τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο μεθαύριο, Πέμπτη, με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία. Το ματς αυτό θα ξεκινήσει στις 15:00 ώρα Ελλάδος και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ, όπως και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια του Μουντομπάσκετ 2019. Η Βραζιλία θα κλείσει λίγες ώρες νωρίτερα τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι στο Μαυροβούνιο (5/9 στις 11:00).