Μουντομπάσκετ 2019: Πρωτιά για την Τυνησία, κέρδισε 86-84 την Ανγκόλα - iefimerida.gr

Μουντομπάσκετ 2019: Πρωτιά για την Τυνησία, κέρδισε 86-84 την Ανγκόλα

Φάση από τον αγώνα Τυνησία-Ανγκόλα
Η Τυνησία πήρε την πρωτιά με την 3η νίκη της /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: FIBA BASKETBALL WORLD CUP

Με νίκη -την τρίτη της στην διοργάνωση, είχε και δύο ήττες- ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Μουντομπάσκετ 2019 η Τυνησία, καθώς για την 2η αγωνιστική του 14ου ομίλου, επικράτησε της Ανγκόλας με 86-84.

Πλέον, οι Τυνήσιοι θα περιμένουν τους αυριανούς αγώνες κατάταξης, για να μάθουν την τελική τους κατάταξη (17-20), ενώ η Ανγκόλα που έκλεισε το τουρνουά με απολογισμό 1-4 θα καταταγεί σε μία θέση μεταξύ 21 και 24. Οι νικητές μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και απέκτησαν προβάδισμα 11 πόντων (31-20) στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο, προηγούμενοι με διαφορά ασφαλείας (52-37). Κι ενώ όλοι περίμεναν μία συνέχεια... διαδικαστικού χαρακτήρα, οι παίκτες της Ανγκόλας με κορυφαίους τους Μορέϊρα (21π.) και Ντομίνγκος (19π), μείωσαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε απόσταση «αναπνοής» και στο καλάθι (67-65). Η τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπι για «γερά νεύρα», αλλά η Τυνησία με πρωταγωνιστές τους Ρολ (21π.), Ρομντάνε (20π.) και Μέϊρι (18π), διατήρησε την οριακή διαφορά κι έφθασε στην νίκη.