Μουντομπάσκετ 2019, ημέρα 6η: Πρόκριση για Ελλάδα και Τσεχία -Τρομακτικές ΗΠΑ και Γαλλία - iefimerida.gr

Μουντομπάσκετ 2019, ημέρα 6η: Πρόκριση για Ελλάδα και Τσέχια -Τρομακτικές ΗΠΑ και Γαλλία -Φωτογραφία: Eurokinissi

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ 2019, με την Εθνική Ελλάδος να προκρίνεται στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου αλλά και την Τσεχία να παίρνει την πρόκριση εις βάρος της εξαιρετικής Τουρκίας.

Στο πρώτο -χρονικά- παιχνίδι της ημέρας, την πρώτη του νίκη στο Μουντομπάσκετ πέτυχε ο Καναδάς, επικρατώντας της Σενεγάλης με σκορ 82-60. Το παιχνίδι δεν είχε καμία σημασία για την πρόκριση στους «16», καθώς οι δύο ομάδες είχαν από δύο ήττες (από Λιθουανία και Αυστραλία) και είχαν αποκλειστεί. Και παρότι οι Αφρικανοί ξεκίνησαν πολύ δυναμικά (μάλιστα, ήταν μπροστά στο σκορ με +11 πόντους στο α' δεκάλεπτο), οι Καναδοί σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια, «γύρισαν» το ματς και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Μουντομπάσκετ.

Μουντομπάσκετ 2019: Εκανε το «3 στα 3» η Βραζιλία, 84-73 το Μαυροβούνιο

Το «3 στα 3» έκανε η Βραζιλία στο Μουντομπάσκετ, στον όμιλο που βρίσκεται και η Εθνική μας, νικώντας με σκορ 84-73 το Μαυροβούνιο. Έτσι, οι Βραζιλιάνοι θα μπουν στην επόμενη φάση των ομίλων με το απόλυτο των νικών, αποκτώντας πλεονέκτημα και για την πρόκριση στους «8» του Μουντομπάσκετ. Οι Μαυροβούνιοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, και μάλιστα ήταν μπροστά με σκορ 20-19 στο α' δεκάλεπτο. Η κρισιμότητα του αγώνα, όμως, για τη «σελεσάο»… μίλησε στη συνέχεια, με τους Βραζιλιάνους να αντιδρούν και παίζοντας κατά διαστήματα «σκληρό» μπάσκετ να φτάνουν στη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα… χρειάστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Μαυροβούνιους να πλησιάζουν στον πόντο (73-72), ωστόσο με μπροστάρηδες τους Μπαρμπόσα, Γκαρσία και Βαρεζάο αντέδρασαν και τελικά έφτασαν χωρίς άγχος στη νίκη.

Μουντομπάσκετ 2019: Γερμανία-Ιορδανία 96-62, σε ματς-αγγαρεία

Σε ένα ματς-αγγαρεία, η Γερμανία επικράτησε της Ιορδανίας, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της στο Μουντομπάσκετ 2019. Έχοντας αποκλειστεί από τη φάση των «16» μετά την ήττα-σοκ από τη Δομινικανή Δημοκρατία, οι Γερμανοί κατέβηκαν στο γήπεδο για να πάρουν έστω μια νίκη τιμής απέναντι στους αδύναμους Ιορδανούς. Και τα κατάφεραν σχετικά εύκολα, αφού δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και έφτασαν στην άνετη νίκη με σκορ 96-62.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Τσεχία αντίπαλος της Εθνικής στην επόμενη φάση! -«Καθάρισε» 91-76 την Τουρκία

Η Τσεχία ήταν αυτή που πανηγύρισε στον «τελικό» με την Τουρκία, καθώς πέρασε στους «16» του Μουντομπάσκετ και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Εθνική μας ομάδα στην επόμενη φάση. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, κάτι απολύτως λογικό, αφού κρινόταν η πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ. Και παρότι οι Τούρκοι προέρχονταν από την… παραλίγο νίκη επί των ΗΠΑ, οι Τσέχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι στο α' δεκάλεπτο με 22-16 και στο ημίχρονο με 43-35. Στο β' ημίχρονο οι Τούρκοι προσπάθησαν αν αντιδράσουν, μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους τρεις πόντους, ωστόσο οι Τσέχοι αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και πανηγύρισαν δίκαια την πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ, αφήνοντας εκτός την Τουρκία.

Μουντομπάσκετ 2019: Η Αυστραλία κέρδισε (87-82) τη Λιθουανία και πήρε την πρωτιά στον 8ο όμιλο

Η Αυστραλία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου του Μουντομπάσκετ 2019. Τα «καγκουρό» επικράτησαν 87-82 της Λιθουανίας στο Ντονγκουάν, τερμάτισαν πρώτοι και αήττητοι και πλέον έχουν σοβαρό πλεονέκτημα πρόκρισης στα προημιτελικά, έχοντας να αντιμετωπίσουν στη Β΄ φάση τη Γαλλία και τη Δομινικανή Δημοκρατία. Στον αντίποδα, η ομάδα του Νταΐνιους Αντομάιτις θα δώσει ουσιαστικά έναν «τελικό» πρόκρισης απέναντι στους «τρικολόρ».

Μουντομπάσκετ 2019: Η Ελλάδα πέρασε στους «16», 103-97 τη Νέα Ζηλανδία

Σε ακόμη μια μέτρια βραδιά για την Εθνική ομάδα μπάσκετ, η Ελλάδα κέρδισε με 103-97 την Νέα Ζηλανδία με και πέρασε στους «16» του Μουντομπάσκετ 2019. Ωστόσο, η εικόνα της Εθνικής ήταν μέτρια με άσχημες επιλογές στην επίθεση που στηριζόντουσαν κυρίως στο ατομικό ταλέντο των παικτών μας, ενώ η άμυνα ήταν χωρίς συγκέντρωση δεχόμενη σχεδόν 100 πόντους από τη Νέα Ζηλανδία.

Μουντομπάσκετ 2019: Επίδειξη δύναμης από τη Γαλλία, 90-56 τη Δομινικανή Δημοκρατία

Η Γαλλία συνέτριψε 90-56 τη Δομινικανή Δημοκρατία στη Σενζέν και ολοκλήρωσε πρώτη και αήττητη τις υποχρεώσεις της στον 7ο όμιλο του Μουντομπάσκετ 2019 της Κίνας. Και οι δύο ομάδες είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στη Β΄ φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν στη Νανζίνγκ τις Αυστραλία και Λιθουανία, διεκδικώντας τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στην οκτάδα.

Μουντομπάσκετ 2019: Οι ΗΠΑ διέλυσαν την Ιαπωνία με 98-45

Με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες ολοκλήρωσαν οι ΗΠΑ τις υποχρεώσεις τους στον 5ο όμιλο της Α΄ φάσης στο Μουντομπάσκετ 2019. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς συνέτριψε την Ιαπωνία με 98-45 στο "Shanghai Oriental Sports Center",στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής, και κατέκτησε την πρώτη θέση στο γκρουπ, με αποτέλεσμα να μεταφέρει και τις τρεις νίκες της στον 11ο όμιλο, στον οποίο μετέχουν ακόμη η Τσεχία, η Βραζιλία και η Ελλάδα. Από την πλευρά της, η Ιαπωνία, η οποία κατετάγη τελευταία με τρεις ήττες στον 5ο όμιλο, και η Τουρκία θα συνεχίσουν τις υποχρεώσεις τους στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 17-32, όπου θα συνθέσουν τον 15ο όμιλο μαζί με τη Νέα Ζηλανδία και το Μαυροβούνιο.