Μουντομπάσκετ 2019: Η Τσεχία αντίπαλος της Εθνικής στην επόμενη φάση! -«Καθάρισε» 91-76 την Τουρκία - iefimerida.gr

Ο Οσμάν της Τουρκίας σε προσπάθειά του από το ματς με τους Τσέχους
Ο Οσμάν της Τουρκίας σε προσπάθειά του από το ματς με τους Τσέχους / Φωτογραφία: FIBA ΒΑSKETBALL WORLD CUP

Η Τσεχία ήταν αυτή που πανηγύρισε στον «τελικό» με την Τουρκία, καθώς πέρασε στους «16» του Μουντομπάσκετ και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Εθνική μας ομάδα στην επόμενη φάση (εφόσον κερδίσουμε τους Νεοζηλανδούς).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τα όλα του, κάτι απολύτως λογικό, αφού κρινόταν η πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ. Και παρότι οι Τούρκοι προέρχονταν από την... παραλίγο νίκη επί των ΗΠΑ, οι Τσέχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι στο α' δεκάλεπτο με 22-16 και στο ημίχρονο με 43-35. Στο β' ημίχρονο οι Τούρκοι προσπάθησαν αν αντιδράσουν, μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους τρεις πόντους, ωστόσο οι Τσέχοι αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και πανηγύρισαν δίκαια την πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ, αφήνοντας εκτός την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα του ματς Τουρκία-Τσεχία: 16-22, 35-43, 60-66, 76-91.