US Open: Δεν τα κατάφερε ούτε στο διπλό ο Στέφανος Τσιτσιπάς [βίντεο] - iefimerida.gr

US Open: Δεν τα κατάφερε ούτε στο διπλό ο Στέφανος Τσιτσιπάς [βίντεο]

Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία αρχείου: AP

O Στέφανος Τσιτσιπάς αφού αποκλείστηκε στον 1ο γύρο του απλού, έμεινε εκτός -μαζί με τον αδελφό του- και από το διπλό ανδρών στο US Open.

Οι Αμερικάνοι, Κρίστοφερ Έμπανκς/Μπεν Σέλτον επικράτησαν των αδελφών Τσιτσιπά με 3-6, 7-6(8), 6-2 σε 1 ώρα και 49 λεπτά, περνώντας στο 2ο γύρο.

Τα αδέλφια Τσιτσιπά έχασαν δύο ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη στο tie-break του β' σετ και μετά έχασαν εύκολα.

Ένα break στο 5ο game του 1ου σετ έδωσε τη δυνατότητα στα αδέλφια Τσιτσιπά να κάνουν το 5-3 και σερβίροντας να το κατακτήσουν με 6-3.

Στο δεύτερο σετ και οι δυο ομάδες κράτησαν το σερβίς τους και κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς δημιούργησαν δύο match point στο 6-5 και στο 8-7, δεν τα εκμεταλλεύτηκαν και οι αντίπαλοί τους στο 3ο set point πήραν τη διαδικασία με 10-8, στέλνοντας το παιχνίδι σε 3ο σετ.

Μετά το 2-2 οι Έμπανκς/Σέλτον κατέκτησαν τους 10 από τους 12 επόμενους πόντους, πέτυχαν δύο διαδοχικά μπρέικ, έφθασαν στο 5-2 και τελείωσαν τον αγώνα με love game. Από τη συμμετοχή τους στο διπλό τα αδέλφια Τσιτσιπά έλαβαν έπαθλο 21.300 δολαρίων.