Super League: Αγκάλιασε τον τίτλο ο Ολυμπιακός -«Διπλό» μέσα στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ (0-1)

Ο Ελ Αραμπί πανηγυρίζει το γκολ του/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Αγκαλιά με το πρωτάθλημα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League.

Οι Πειραιώτες πήραν ένα τεράστιο «διπλό» στην άδεια Τούμπα, στο πρώτο ντέρμπι στα ελληνικά γήπεδα μετά από 3 μήνες. Παρά τη μακρά περίοδο απραξίας, αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν σε αρκετά καλή κατάσταση τηρουμένων των καταστάσεων. Κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στη Θεσσαλονίκη και άφησε πλέον 17 πόντους πίσω του τον ΠΑΟΚ. Οπως γίνεται κατανοητό, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν αγκαλιάσει για τα καλά τον πρώτο τους τίτλο μετά από δύο χρόνια. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τόσο το κακό τους πρώτο ημίχρονο, όσο και τη νευρικότητα και αναποτελεσματικότητα που έδειξαν στην επανάληψη.

Διαβάστε live την εξέλιξη του ματς όπως μεταδόθηκε από το iefimerida.gr

Το ματς

Δίχως αμφιβολία το πρώτο ημίχρονο του αγώνα είχε ερυθρόλευκο χρώμα. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έδειχναν σαν να μην έχουν να παίξουν τρεις μήνες. Ήταν σε εξαιρετική φυσική κατάσταση, έβγαζαν συνεργασίες, αποτύπωναν στο ακέραιο το πλάνο του Πορτογάλου και έκαναν ελάχιστα λάθη. Στο 7' ο Ελ Αραμπί έκρουσε το «καμπανάκι» με το γκολ που πέτυχε και ακυρώθηκε. Ο Αλγερινός ήταν οφσάιντ, μετά από κεφαλιά του Σεμέδο και με τη χρήση της τεχνολογίας της γραμμής του VAR το γκολ ακυρώθηκε.

Οι γηπεδούχοι δεν πήραν όμως το μάθημά τους. Δείχνοντας την κακή τους συγκέντρωση, στο 23' ο ΠΑΟΚ είδε τον Ελ Αραμπί να σκοράρει ξανά, αλλά αυτή τη φορά χωρίς πιθανότητες... ακύρωσης. Ο Βιεϊρίνια έκανε τραγικό λάθος δίνοντας την μπάλα στον Βαλμπουενά, εκείνοε έδωσε γρήγορα στον Ελ Αραμπί και ο τελευταίος δεν είχε πρόβλημα να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Για αρκετή ώρα οι Θεσσαλονικείς ήταν νευρικοί. Εχαναν εύκολα την μπάλα, δεν έβγαζαν συνεργασίες και δεν απειλούσαν. Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους βρήκαν κάποιες ευκαιρίες με τον Ακπομ, αλλά ο Σα φώναξε «παρών» όταν χρειάστηκε.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαν να γύρισε κάποιον... διακόπτη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν τόσο δυναμικά που ξάφνιασαν τους «ερυθρόλευκους». Είχαν ευκαιρίες με Ακπομ, Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια, αλλά και πάλι ο Πορτογάλος γκολκίπερ ήταν σταθερός. Στο τελευταίο 20λεπτο, ο Φερέιρα έπαιξε τα ρέστα του πλαισιώνοντας τον Ακπομ με τον Σφιντέρσκι, βλέποντας πως η ομάδα του έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Αλλά ως το τέλος δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Ο Μαρτίνς με εξαιρετικό κοουτσάρισμα διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και η ομάδα του διατήρησε ένα πολύτιμο τρίποντο που τη φέρνει αγκαλιά με το πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-1

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Μιχάι, Μάτος (74' Τζόλης), Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (74' Εσίτι), Λημνιός, Ελ Καντουρί (67' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (67' Πέλκας), Άκπομ (74' Τζόλης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα (74' Σισέ), Τσιμίκας, Καμαρά (84' Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας (72' Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (84' Φορτούνης), Ελ Αραμπί (84' Χασάν).