Super League: Οσο ζει... ελπίζει ο Πανιώνιος -Νίκησε 1-0 τον Βόλο [βίντεο] - iefimerida.gr

Super League: Οσο ζει... ελπίζει ο Πανιώνιος -Νίκησε 1-0 τον Βόλο [βίντεο]

Φάση από τον αγώνα Πανιώνιος-Βόλος
Φάση από τον αγώνα Πανιώνιος-Βόλος/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Το ποδόσφαιρο επέστρεψε στην Ελλάδα και πρώτη του στάση ήταν η Νέα Σμύρνη εκεί όπου ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 του Βόλου για τη πρεμιέρα των πλέι άουτ της Super League και συνεχίζει να διατηρεί ελπίδες.

Το κλίμα... μουδιασμένο και σίγουρα διαφορετικό. Στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης άπαντες ελάμβαναν τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης. Οι ποδοσφαιριστές από τη μεριά τους έκαναν και εκείνοι ό,τι μπορούσαν. Φυσικά, συγκινητικό ήταν το στιγμιότυπο του ενός λεπτού σιγής πριν την έναρξη της αναμέτρησης με τους ποδοσφαιριστές να αποτίουν φόρο τιμής στα θύματα της πανδημίας του κορωνοϊού. Το θέαμα δεν ήταν... μαγευτικό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τη πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού. Με τους Ζοάο, Λύρατζη και Μουνίθ να είναι σε καλή ημέρα, οι Βολιώτες έψαχναν με μεγαλύτερη θέρμη το γκολ.

Στην επανάληψη όμως, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά. Στο 56' ο Εμμανουηλίδης έκανε απίθανη κούρσα μισού γηπέδου αλλά στο φινάλε το... παράκανε και ο Οικονόμου τον σταμάτησε. Ενα μόλις λεπτό αργότερα όμως, ο νεαρός είχε πάρει το μάθημά του. Μετά από μια βαθιά μπαλιά του Λυμπεράκη, ο Εμμανουηλίδης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και αυτή τη φορά «έσπασε» τη μπάλα στον Τσιλούλη που την έσπρωξε στα δίχτυα.

Ως το τέλος, οι Βολιώτες πίεσαν, είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα που θα τους δώσει... κάτι από τον αγώνα. Λίγο πριν το φινάλε, ο Σαραμαντάς έχασε τεράστια ευκαιρία για να τελειώσει... νωρίτερα το ματς.

Οι Νεοσμυρνιώτες έχουν πλέον 14 βαθμούς, παραμένουν στη τελευταία θέση, ενώ ο αδιάφορος Βόλος έμεινε στους 27. Πάνω από τον Πανιώνιο βρίσκονται οι Παναιτωλικός και Ξάνθη με 17 και 18 βαθμούς αντίστοιχα, ενώ έχουν ένα ματς λιγότερο.

Πανιώνιος - Βόλος 1-0

Πανιώνιος (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (71' Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (86' Παπαγεωργίου), Αραμπούλι (41' Λυμπεράκης), Τσιλούλης.

Βόλος (Στέφανος Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Οικονόμου, Φεράρι, Λύρατζης (64' Τσαούσης), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (84' Κάσες), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης.