Super League: Σέντρα με εκπλήξεις -Εντός έδρας «γκέλες» για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ [βίντεο] - iefimerida.gr

Απογοήτευση για τον Ονιεκούρου
Απογοήτευση για τον Ονιεκούρου/ Φωτογραφία: Intime news

Με εκπλήξεις ξεκίνησε η χρονιά στην Super League, μιας και οι δύο πρώτοι της προηγούμενης σεζόν έμειναν μακριά από τη νίκη.

Μετά από 11 χρόνια ο Ολυμπιακός απέτυχε να νικήσει σε πρεμιέρα, κυρίως γιατί «ξόδεψε» ένα πρώτο 45λεπτο που δεν ήταν ιδιαίτερα επιθετικός, ενώ στο δεύτερο πίεσε πάρα πολύ την άμυνα του Ατρομήτου, έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και τέσσερις ημέρες πριν από την πρεμιέρα τους στους ομίλους του Europa League (με Αντβέρπ) είχαν με το… καλημέρα την πρώτη τους απώλεια στη Super League, μένοντας στο 0-0 με τους Περιστεριώτες.

Λίγο νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα. Μεγάλη και εν πολλοίς ανέλπιστη νίκη για την ομάδα της Ηπείρου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στον φλύαρο και αγχωμένο ΠΑΟΚ, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Κόντε στο 86' μετά από μεγάλο λάθος του τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς που ως το σημείο εκείνο ήταν από τους καλύτερους της ομάδας του.

Από την άλλη, η ΑΕΚ πέτυχε μια άνετη, ευρεία και εντυπωσιακή νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 3-0 στο ΟΑΚΑ. Παρουσία περίπου 12.000 θεατών, τρεις νεοαποκτηθέντες πανηγύρισαν τα πρώτα γκολ της καριέρας τους στην Ένωση. Ο λόγος για τους Λε Ταλέκ (7΄), Άμραμπατ (62΄-πέναλτι) και Τσούμπερ (66΄). Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 33ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρομαό με δεύτερη κίτρινη.

Χθες, ο Παναθηναϊκός πήρε επίσης μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης στη Λεωφόρο με 4-0. Δύο γκολ σημείωσε ο Καρλίτος, οι Μαουρίσιο και Αλεξανδρόπουλος (με τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα) τα άλλα δύο γκολ των «πράσινων» που είχαν και δύο δοκάρια.

Οσον αφορά το άλλο σημερινό παιχνίδι, αυτό ήταν ανάμεσα σε Βόλο και Λαμία στο Πανθεσσαλικό. Παρότι η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν η ομάδα με τις περισσότερες τελικές στο πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα, βάζοντας τις βάσεις για να πάρουν το πρώτο τους «τρίποντο».

Τέλος, ο Παναιτωλικός έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης χθες στο Αγρίνιο.

Ο Αρης υποδέχεται αύριο τον ΟΦΗ στο «Κλ. Βικελίδης» για το παιχνίδι που θα κλείσει την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής της Super League.