Super League: Νίκη με ωραίο ποδόσφαιρο για την ΑΕΚ, 3-0 τον Ιωνικό [βίντεο] - iefimerida.gr

Super League: Νίκη με ωραίο ποδόσφαιρο για την ΑΕΚ, 3-0 τον Ιωνικό [βίντεο]

Ο Στίβεν Τσούμπερ συνδύασε με γκολ το ντεμπούτο του στην ΑΕΚ
Ο Στίβεν Τσούμπερ / Φωτογραφία: EUROKINISSI

Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Ιωνικό στην πρεμιέρα της για φέτος στην Super League.

Τρία μεταγραφικά αποκτήματα της Ενωσης έγραψαν την... ιστορία της αναμέτρησης με τους Νταμιέν Λε Ταλέκ, Νόρντιν Αμραμπατ και Στίβεν Τσούμεπρ να χρίζονται σκόρερ.

Το ματς

Μαγική εικόνα το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου για την ΑΕΚ. Μέχρι την αποβολή του Ρομαό στο 33ο λεπτό, η Ένωση είχε μόνο μία τελική προσπάθεια, το γκολ του Λε Ταλέκ με κεφαλιά μετά από φάουλ του Μάνταλου στο 7΄.

Στο ίδιο διάστημα, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει κατά κράτος τις εντυπώσεις με τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες που απώλεσαν ο Τουράμ (στο 47ο δευτερόλεπτο και στο 17΄) και ο Λένις (10΄ και 30΄).

Πολύ σοβαρά τα αμυντικά προβλήματα της Ένωσης, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι αντίπαλοί της. Όπως ήταν αναμενόμενο, μετά την αποβολή τα πάντα άλλαξαν. Ο Ιωνικός περιορίστηκε στο 1/3 του γηπέδου, ενώ δεν μπορούσε να απειλήσει ούτε με αντεπιθέσεις.

Κι η ΑΕΚ όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις, αλλά αυτό άλλαξε σταδιακά μετά την είσοδο του Στίβεν Τσούμπερ στο ξεκίνημα του Β΄ ημιχρόνου. Ο Ελβετός ήταν αυτός που με μια σωστή κάθετη πάσα «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Ιωνικού, ο Αραούχο πήρε τη μπάλα, ανατράπηκε από τον Μύγα και κέρδισε το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο 'Αμραμπατ που πανηγύρισε κι αυτός με τη σειρά του (όπως και ο Λε Ταλέκ) ένα γκολ, στο 62΄, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Στο 67΄ ο Τσούμπερ με δυνατό δεξιό σουτ έγραψε το 3-0 βάζοντας τη δική του υπογραφή στο εντυπωσιακό ντεμπούτο του.

Φυσικό επακόλουθο ήταν η ανάδειξή του σε MVP της αναμέτρησης. Η τελευταία ευκαιρία του ματς ήταν ένα ωραίο αριστερό πλασέ του Λιβάι Γκαρσία στο δοκάρι του Χουτεσιώτη στο 85΄.

ΑΕΚ-Ιωνικός 3-0

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Γαλανόπουλος (46΄ Σιμάνσκι), Μάνταλος (69΄ Γέβτιτς), 'Αμραμπατ (69΄ Γκαρσία), Τάνκοβιτς (46΄ Τσούμπερ), Αραούχο (76΄ Ανσαριφάρντ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάντσεζ, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομάο, Γκουτσούλιας, Λένις (68΄ Ντάλσιο), 'Αοσμαν (68΄ Κιάκος), Καμπράλ (80΄ Ματσούκας), Τουράμ (80΄ Μάναλης)