Super League: Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός, μείωσε την απόσταση η ΑΕΚ -Ματς «θρίλερ» σε Τούμπα και ΟΑΚΑ

Η φάση του πέναλτι υπέρ του Κρέσπο στις καθυστερήσεις του ματς ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκού / Φωτογραφία: Eurokinissi

Μόνος πρώτος παρέμεινε ο Ολυμπιακός στη βαθμολογία της Super League, καθώς ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Παναθηναϊκό και παρέμεινε δύο βαθμούς πίσω από τους «ερυθρόλευκους».

Η 9η αγωνιστική της Super League είχε σπουδαίες αναμετρήσεις, ανατροπές, και μάλιστα τα δύο τελευταία ματς της Κυριακής κρίθηκαν στις καθυστερήσεις. Στο ντέρμπι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός στην Τούμπα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε... φάτσα με την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τις 4 Μαρτίου 2018 (όταν είχε χάσει στην Τρίπολη με 3-2 από τον Αστέρα), ωστόσο ένα πέναλτι που υποδείχθηκε με τη βοήθεια του VAR και εκτέλεσε εύστοχα ο Βιεϊρίνια διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ κέρδισε τον Ατρόμητο 3-2 με γκολ του Ολιβέιρα στο 94', αποτέλεσμα που την έφερε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και πιο κοντά σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. Στη Λάρισα, η ΑΕΛ νίκησε τον ΟΦΗ (3-2) με επική ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 0-2, ενώ στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός δεν κέρδισε ούτε τον Αστέρα Τρίπολης (1-1) και παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα της Super League και στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Το Σάββατο είχαμε δύο ισοπαλίες: Πανιώνιος-Αρης 1-1 και Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-0.

Αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στη Super League

Σάββατο

• Πανιώνιος-Αρης 1-1 (66' Aρσε - 85' Ρόουζ)
  • Ξάνθη-Ολυμπιακός 0-0

Κυριακή

• Λάρισα-ΟΦΗ 3-2 (14' Μόρας, 68' Μιλοσάβλιεβιτς, 79' Ντάουντα - 4' Σεμέντο, 7' Τσιλιανίδης)
  • Παναιτωλικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1 (17' Μαρσιάλ - 44' Μπαράλες)
  • ΑΕΚ-Ατρόμητος 3-2 (62' αυτ. Μανδάς, 71', 93' Ολιβέιρα - 20' Μανούσος, 89' Ανδρούτσος)
  • ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2 (65', 90'+11' πέν. Βιεϊρίνια - 44' Ζαχίντ, 87' Μακέντα)