Super League: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2 με πέναλτι στις καθυστερήσεις - iefimerida.gr

Super League: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2 με πέναλτι στις καθυστερήσεις

Ισοπαλία ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό
Ισοπαλία ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό / Φωτογραφία: Motionteam

Σε ένα ματς το αποτέλεσμα του οποίου κρίθηκε με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 2-2 την Τούμπα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Ζαχίντ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Βιεϊρίνια, ο Μακέντα με γκολ στο 87' έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους», αλλά ένα πέναλτι με τη χρήση του VAR που αξιοποίησε ο Βιεϊρίνια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πολύ δυνατός και με την έξυπνη τακτική του Δώνη μπλόκαρε τα ατού του ΠΑΟΚ. Οι «πράσινοι» εγκλώβισαν στο πρώτο ημίχρονο το χτίσιμο του παιχνιδιού των γηπεδούχων με το ασφυκτικό πρέσινγκ που εφάρμοσαν και είναι χαρακτηριστικό ότι τις περισσότερες φορές ο τερματοφύλακας Ζίβκοβιτς αναγκάζονταν να διώξει τη μπάλα με μακρινές μεταβιβάσεις.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ μετά από λάθος του Κρέσπο, που γύρισε… χαλαρά τη μπάλα προς τον Ζίβκοβιτς στο 44’, μην περιμένοντας ότι ο Ζαχίντ θα κυνηγήσει τη φάση. Ο Ζαχίντ τσίμπησε ιδανικά τη μπάλα πάνω στην έξοδο του Ζίβκοβιτς και εν συνεχεία την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του (0-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 65’ ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του αρχηγού του Βιεϊρίνια (1-1). Στο τελευταίο 20λεπτο του ματς ο ΠΑΟΚ συνέχισε την πολιορκία του και είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 77’ σε κεφαλιά του Μάτος που τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Διούδη. Στο 87’ ο Διούδης απέκρουσε σωτήρια το πλασέ και Ιγκανσον και στην αντεπίθεση ο Ινσούα έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Μακέντα που βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς και δεν λάθεψε, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (1-2).

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τη φάση του 90+6’ και πρωταγωνιστές τους Κουρμπέλη και Κρέσπο εντός περιοχής να οδηγεί τον Σλοβένο διαιτητή στο VAR. Η απόφασή του για πέναλτι έφερε τον Βιεϊρίνια απέναντι στον Διούδη. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών στο 90'+11’ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.