Super League: Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα για είσοδο στα πλέι οφ, 2-0 τον Άρη - iefimerida.gr

Μια τεράστια νίκη για την 23η αγωνιστική της Super League πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Άρη / Φωτογραφία: Intime-ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τεράστιας σημασίας νίκη για την είσοδο στα πλέι οφ της Super League πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Άρη, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League.

Οι Γιαννιώτες επικράτησαν με 2-0 στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής ημέρας της Super League. Και αυτό το παιχνίδι έγινε στη «σκιά» της δολοφονίας του Άλκη Καμπανού, με τους οπαδούς της γηπεδούχου ομάδας να τιμούν με ένα συγκλονιστικό πανό τη μνήμη του δολοφονημένου 19χρονου, ο οποίος ήταν δηλωμένος οπαδός των «κίτρινων».

Μπορεί ο Άρης να είχε την εδαφική υπεροχή και τις περισσότερες φάσεις στο ματς, αλλά ο ΠΑΣ ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετικά αποτελεσματικός και έτσι ανέβηκε μόνος τέταρτος στη βαθμολογία με 26 βαθμούς, έχοντας μια αναμέτρηση παραπάνω σε σχέση με τον πέμπτο Παναθηναϊκό.

Όσο για τους Θεσσαλονικείς, παρέμειναν όγδοοι με 29 βαθμούς και πλέον δυσκολεύει εξαιρετικά το έργο τους για είσοδο στην προνομιούχο εξάδα, εκτός και αν δικαιωθούν στο CAS και τους επιστραφούν οι 6 βαθμοί με τους οποίους είχαν τιμωρηθεί στην αρχή της σεζόν.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Ηπειρώτες ήταν ο Λοντίγκιν που... κατέβασε ρολά, αλλά και ο αρχηγός Κάργας που αποδείχθηκε βράχος στην άμυνα, ενώ ήταν αυτός που ουσιαστικά άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη. Από κεφαλιά του στο 51' ο Σιαμπάνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στο 84' ο Ντομίνγκεθ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε τριπλή φάση για τους γηπεδούχους, με το γκολ να κατακυρώνεται μέσω VAR. Όσο για τους «κίτρινους», εκτός από την αστοχία τους, είχαν και κακοδαιμονία, όπως απέδειξε και το διπλό δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Το ματς

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου στο πρώτο ημίχρονο απείλησαν κατά κύριο λόγο από στημένες φάσεις. Κατέγραψαν την πρώτη σημαντική τους ευκαιρία στο 15’, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι, ο Εντιαγέ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο Λοντίγκιν ήταν στη σωστή θέση και στο νέο φάουλ του Μαντσίνι στο ημίωρο, ενώ στο 34’ η κεφαλιά του Μάνου -πάλι από στημένο του Μαντσίνι- πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Μια κεφαλιά στο 38ο λεπτό του Περέα, έπειτα από σέντρα του Σάλιακα, που δεν βρήκε στόχο, ήταν ό,τι είχε να επιδείξει ο ΠΑΣ στο πρώτο μέρος.

Στην πρώτη στατική του φάση γύρω από την περιοχή του Άρη, το σύνολο του Ηρακλή Μεταξά άνοιξε το το σκορ, έχοντας και δόση τύχης. Ο Σάλιακας εκτέλεσε το φάουλ, ο Κάργας σημάδεψε το αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Σιαμπάνη και κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0 στο 51’.

Οι «κίτρινοι» άργησαν να αντιδράσουν, καθώς χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για να απειλήσουν, αλλά το σουτ του Μάνου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν (71'). Σε ένα δίλεπτο (72' και 73') ο Άρης απείλησε δυο φορές, αφού αρχικά το σουτ του Ιτούρμπε κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία των γηπεδούχων, ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά, αλλά με τον Λοντίγκιν εξουδετερωμένο, ο Κάργας έσωσε την ισοφάριση πάνω στη γραμμή. Φάση στην οποία τραυματίστηκαν αμφότεροι στο κεφάλι.

Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ο ΠΑΣ έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Ντομίνγκεθ στο 84', έπειτα από φάση διαρκείας και με παρέμβαση του VAR και αφού αρχικά απέτυχαν να σκοράρουν οι Περέα και Κάργας.

Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, παρά τις ευκαιρίες των Μάνου και Πάλμα, αλλά και τα διαδοχικά δοκάρια των Μαντσίνι και Ματέο Γκαρσία στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους Ηπειρώτες να παίρνουν το τρίποντο και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα για είσοδο στα πλέι οφ, ενώ μένουν τρεις αγωνιστικές για τη λήξη της κανονικής περιόδου (αν και πολλές ομάδες έχουν εκκρεμότητες λόγω κορωνοϊού).

ΠΑΣ Γιάννινα - Άρης 2-0

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας (90’+1’ Παντελάκης), Ποζνάνσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Λιάσος (76’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ (89’ Μπρένερ), Περέα, Ντομίνγκεθ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Γκάνεα, Φαμπιάνο (85’ Λούμορ), Μπράμπετς, Σάσα, Εντιαγέ, Μπερτόγλιο (67’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι, Μάνος (85’ Ματέο), Καμαρά (85’ Πάλμα).