Super League: Νίκη με ανατροπή για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Τούμπας, 2-1 τον Παναθηναϊκό - iefimerida.gr

Την πρόκριση στους «16» θέλουν να πανηγυρίσουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ
Την πρόκριση στους «16» θέλουν να πανηγυρίσουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: Intime-ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι για την 22η αγωνιστική της Super League, καθώς επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού με ανατροπή.

Η άμυνα ήταν αυτή που έκανε διαφορά στην επίθεση για τους Θεσσαλονικείς, καθώς δύο παίκτες που αγωνίζονται στα μετόπισθεν έφεραν το ματς... τούμπα στην Τούμπα. Ο λόγος για τους Ίνγκασον (77') και Σάστρε (88'), οι οποίοι «απάντησαν» στο τέρμα του Παλάσιος στο 6'. Έτσι, το μεγάλο ματς της ημέρας στη Super League έμελλε να έχει χρώμα ασπρόμαυρο.

ΟΙ «πράσινοι» είχαν για μεγάλο μέρος του αγώνα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, αλλά στο τέλος ο «δικέφαλος» του Βορρά πίεσε, έψαξε την ανατροπή και τα κατάφερε, εκμεταλλευόμενος και τη φοβική προσέγγιση του ματς από τον αντίπαλο.

Πάντως, το «τριφύλλι» διαμαρτύρεται για μια φάση που ζήτησε πέναλτι στο 28ο λεπτό, αλλά ο Λιθουανός διαιτητής Τρεϊμάνς έδειξε «παίζετε», όταν ο Τσιγγάρας φαίνεται να βρίσκει τον Αϊτόρ εντός μεγάλης περιοχής. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους, αλλά ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφασή του με παρέμβαση του VAR, μετά από τάκλιν του Σάντσεθ σε προσπάθεια να κόψει τον Μιτρίτσα.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κράτησε τη διαφορά στους 9 βαθμούς από την κορυφή του πρωταθλήματος, όπου βρίσκεται ο Ολυμπιακός, και πηγαίνει με εξαιρετική ψυχολογία στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει στη ρεβάνς των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας την ΑΕΚ (0-0 το πρώτο ματς). Από την πλευρά του, το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συμπλήρωσε τρίτη στη σειρά ήττα στη Super League και κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας θα ψάξει να βρει... παρηγοριά στο Κύπελλο, πηγαίνοντας στη Θεσσαλία με τον «αέρα» του 4-0.

Το ματς

Πολύ νωρίς στο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα. Ήταν το 6' όταν ο Παλάσιος ξεπέρασε την αντίσταση του οπισθοχωρημένου Αντριγια Ζίβκοβιτς και με γωνιακό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη για να κάνει το 0-1.

Στο 25' ο Τσόλακ κέρδισε κεφαλιά στην μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παναθηναϊκού. Στο 28' ο Πασχαλάκης αποσόβησε δεύτερο γκολ με έγκαιρη επέμβαση, σε ωραία κεφαλιά του Λούνκβιστ, στη συνέχεια όμως της φάσης ο Λετονός διαιτητής χρειάστηκε το VAR για πιθανή περίπτωση πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού, ωστόσο δεν δόθηκε η εσχάτη των ποινών.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Λούντκβιστ δεν μπορούσε να συνεχίσει μετά από τραυματισμό στο αριστερό γόνατο και τη θέση του πήρε ο Βιτάλ από το 41'. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ένα ανάποδο σουτ ψαλίδι του Τσόλακ έφυγε άουτ από πολύ καλή θέση.

Στην επανάληψη ο Λουτσέσκου επιστράτευσε τον Μπίσεσβαρ αντί του αφανούς Μουργκ, περιμένοντας καλύτερα αποτελέσματα. Στο 59' ο νεοεισελθων μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ σούταρε μετά από συνεργασία με Βιερίνια και Αουγκουστο, πάνω όμως από τα δοκάρια. Όμως, στο 77' ήρθε η ισοφάριση με γκολ του Ινγκασον, σε μία στιγμή συνολική σύγχυσης στα «πράσινα» καρέ, όπου κάνεις αμυντικός ούτε και ο Μπρινιόλι δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα και ο Ισλανδός από κοντά με αριστερό πλασέ πέτυχε το 1-1.

Στο 85' ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε ένα δεύτερο γκολ, όταν το αριστερό βολέ του Ζίβκοβιτς δεν αιφνιδίασε τον Μπρινιόλι που μπλόκαρε. Στο 88' ολοκληρώθηκε η ανατροπή, όταν ο Σάστρε με ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια μέσα από τη γραμμή τέρματος για να γίνει το 2-1.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τρεϊμάνις υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Μιτρίτσα από τον Σάντσες, το οποίο ανακάλεσε με τη βοήθεια από το VAR. Το τελικό 2-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, καθώς δευτερόλεπτα μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-1

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρινια (63' Σίντκλεϊ,), Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Σάστρε, Τσιγγάρας (64' Μιτρίτσα), Κούρτιτς (82' Σβαμπ), Αουγκούστο, Μουργκ (46' Μπίσεσβαρ), Αντρ. Ζιβκοβιτς και Τσόλακ (64' Άκπομ)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος (69' Αγιούμπ), Ιωαννίδης (69' Γκατσίνοβιτς), Σάντσες, Λούντκβιστ (41 Βιτάλ), Ρούμπεν, Παλάσιος(80' Καρλίτος), Αϊτόρ (80' Χατζηγιοβάννης).