Super League: Σκληρός ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, κέρδισε (1-2) τον Αστέρα - iefimerida.gr

Super League: Σκληρός ο ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, κέρδισε (1-2) τον Αστέρα

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέσα στην Τρίπολη τον Αστέρα με 1-2 και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Super League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε πρώτη στο 33' με τον Σβιντέρφσκι και στο 47' με αυτογκόλ του Μαρτίνεθ έκανε το 0-2. Ο Σουάρεθ μείωσε στο 58' σε 1-2, αλλά δεν μπόρεσε ο Αστέρας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Κάπως έτσι, μετά τις δύο σερί ισοπαλίες με ΑΕΚ και Άρη με σκορ 2-2, επέστρεψε στα τρίποντα και έφθασε τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας καλά σοτ πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και στο δεύτερο πήρε τη νίκη επί του Αστέρα και κρατάει το τρίποντο σε μια δύσκολη έδρα και τώρα περιμένει να δει τι θα γίνει στην αναμέτρηση του Άρη με τον Ολυμπιακό και προσδοκά απώλεια βαθμών για τους ερυθρόλευκους.

Φωνάζουν για πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι και ίσως να έχουν δίκιο σε... διπλό τράβηγμα στην αντίπαλη περιοχή από τους Μάτος και Βαρέλα, με τον διαιτητή να μην πηγαίνει καν στο VAR αφού δεν τον κάλεσαν οι δύο διαιτητές που βρίσκονται εκεί και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Οι ενδεκάδες στο Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 1-2

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Μαρτίνεζ, Ματρικάρντι (89′ Φερνάντεθ), Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (77′ Χαουρέγκι), Καπίγια, Ριέρα (82′ Σίτο), Φερνάντεζ, Μπαράλες

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο, Λημνιός, Ελ Καντουρί (77′ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67′ Μαουρίσιο), Σβιντέρσκι (77′ Άκπομ)