Super League: ΑΕΛ και ΑΕΚ «κόλλησαν» στο 0-0 στο... χωράφι της Λάρισας - iefimerida.gr

Super League: ΑΕΛ και ΑΕΚ «κόλλησαν» στο 0-0 στο... χωράφι της Λάρισας

Mπάλα σε... χωράφι για τους παίκτες της ΑΕΛ και της ΑΕΚ
Mπάλα σε... χωράφι για τους παίκτες της ΑΕΛ και της ΑΕΚ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χωρο, ΑΕΛ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο AEL FC Arena, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 1.

Το γήπεδο θύμιζε χωράφι, αλλά παρ' όλα αυτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν, δημιούργησαν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ στη διάρκεια του αγώνα. Κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, ενώ υπήρξαν και νεύρα σε πολλές περιπτώσεις. Οι δύο ομάδες είχαν από τέσσερις τελικές προσπάθειες, ενώ μετά το «Χ» η ΑΕΚ έφτασε τους 11 βαθμούς σε 6 αγώνες και η ΑΕΛ τους 8.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά χωρίς να βγάλει φάση στο ξεκίνημα του αγώνα, ισορρόπησε στον τομέα αυτό η ΑΕΛ μετά το τέταρτο, ενώ στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν μόλις δύο τελικές και κάκιστο θέαμα, λόγω αγωνιστικού χώρου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα πάντως το πρώτο 45λεπτο, ενώ καλύτερη ήταν και η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά μετά το δοκάρι του Λιβάγια στο 57' που σαν να ξύπνησε τους «βυσσινί». Στα επόμενα δέκα λεπτά (60'-70') η Λάρισα είχε 4 χαμένες ευκαιρίες για γκολ, ενώ στο τελευταίο τέταρτο η Ένωση ισορρόπησε και πάλι, χάνοντας και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάγια. Να σημειωθεί ότι η Ένωση επέκτεινε το αρνητικό της σερί κόντρα στην ομάδα του κάμπου, την οποία έχει νικήσει μόλις μία φορά στα τελευταία 6 μεταξύ τους επίσημα ματς.

Οι συνθέσεις στον αγώνα ΑΕΛ-ΑΕΚ

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (90+1' Χαλκιαδάκης), Κάτσε (85’ Φατιόν), Μπέρτος, Ουάρντα, Ντάουντα (72’ Νούνιτς).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Χουλτ, Μπακάκης (74’ λ.τρ. Ζεράλδες), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Παουλίνιο, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (85’ Οικονόμου), Σιμόες, Λιβάγια, Ολιβέιρα (46’ Ντέλετιτς).