Super League: Ο ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού -Νίκησε 0-1 στο Καραϊσκάκη και βλέπει Champions League! - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ!
Πανηγυρίζουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ!/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια τεράστια νίκη (0-1) στην έδρα του Ολυμπιακού με γκολ λίγο πριν την εκπνοή, έσπασε το αήττητο των Πειραιωτών και πλέον βλέπει... Champions League.

Μετά από ενάμιση χρόνο και 43 ημέρες, το «κάστρο» του Ολυμπιακού έπεσε. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχασε λίγο πριν το τέλος της κούρσας το πρώτο αήττητο πρωτάθλημα της ιστορίας της καθώς ηττήθηκε απόψε από τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς που πήγαινε ολοταχώς προς την ισοπαλία.

Δείτε πως περιέγραψε live την αναμέτρηση το iefimerida.

O Ενέα Μιχάι έβαλε το χρυσό γκολ για τον ΠΑΟΚ στο 90', έδωσε ένα τρίποντο στην ομάδα του μετά από καιρό και πλέον έχει ένα μεγάλο προβάδισμα για την έξοδο στο Champions League μιας και είναι 3 βαθμούς μπροστά από την ΑΕΚ και απομένουν δύο παιχνίδια για το τέλος των πλέι οφ.

Το ματς

Ανοστο, άοσμο και... αδιάφορο ήταν το ματς στο Καραϊσκάκη με ελάχιστες φάσεις εκατέρωθεν. Αρκετή δύναμη και περισσότερες μονομαχίες είχε να επιδείξει το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του. Ο ΠΑΟΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά με τον Μπίσεσβαρ από πλεονεκτική θέση να αστοχεί, ενώ αργότερα στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Σεμέδο.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά. Ο,τι και άν έκαναν οι δύο προπονητές, δεν άλλαζε κάτι στην οικονομία της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ακόμα μια φάση σε αντεπίθεση, αλλά ο Γιαννούλης που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, πλάσαρε πολύ ψηλά άουτ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και έμοιαζαν παγιδευμένη στην ίδια συνταγή που δεν πετύχαινε.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 90' κατόρθωσε να βρει γκολ. Ο Μαουρίσιο πέρασε τη μπάλα στον Ροντρίγκο, αυτός από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Μιχάι που είχε ανέβει σκόραρε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι (0-1).

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να σκοράρει για να μη χαθεί το αήττητο. Στο 90'+2' έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του, όταν ο Χασάν έπιασε φοβερό σουτ στην κίνηση και ο Πασχαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι. Στο 90'+6' οι γηπεδούχοι σκόραραν αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Ομάρ, Σισέ, Σεμεδο, Τσιμίκας - Γκιλιέρμε (61' Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά - Βαλμπουενά (86' Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (62' Μπρούνο), Αραμπί (77' Χασάν).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ίνγκασον (46' Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί (79' Εσίτι), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (72' Στοχ), Τζόλης (79' Λημνιός), Άκπομ (59' Σβιντέρσκι).