Super League: Ασταμάτητη η ΑΕΚ -Νίκησε (1-3) τον Παναθηναϊκό και έμεινε ζωντανή στην κούρσα για το Champions League - iefimerida.gr

O Νέλσον Ολιβέιρα σκοράρει για την ΑΕΚ
O Νέλσον Ολιβέιρα σκοράρει για την ΑΕΚ/ Φωτογραφία: EUROKINISSI

Η ΑΕΚ νίκησε 1-3 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Μετά από 14 χρόνια, η Ενωση κατάφερε να πάρει εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα επί του Παναθηναϊκού, ενώ δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια για εκείνη με τα νέα δεδομένα που έχουν δημιουργηθεί μετά την επιστροφή των 7 βαθμών του CAS στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος επικράτησε με 1-3 απέναντι στην νεαρή και αξιόμαχη ομάδα του Γιώργου Δώνη που πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της για 90 λεπτά.

Οσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, μόλις στο 8' άνοιξε το σκορ ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά μετά από ασίστ του Μάνταλου για να απαντήσει άμεσα (16') ο Κουρμπέλης με παρόμοιο τρόπο. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ένα ολέθριο λάθος του Κολοβέτσιου, έφερε τον Νέλσον Ολιβέιρα απέναντι στον Διούδη με τον Πορτογάλο να ευστοχεί και να δίνει το προβάδισμα στην Ενωση. Ο Βέρντε με πέναλτι που κέρδισε ο Αραούχο στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή ήταν 4η διαδοχική νίκη της ΑΕΚ στα πλέι οφ της Super League.

Το ματς

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ παρουσίασαν όμορφο θέαμα στο πρώτο μέρος. Η Ένωση έκανε την ιδανική εκκίνηση στο ματς καθώς μόλις στο 8᾽ ο Τσιγκρίνκσι μετά από καταπληκτική σέντρα του Μάνταλου από δεξιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα στο 16᾽, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Ωραία σέντρα του Μπουζούκη, άψογη κεφαλιά του Κουρμπέλη, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Μπάρκας είχε νικήσει σε τετ α τετ με τον Καμπετσή.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ στο 31᾽, ο Μπαρκας και πάλι, όμως, αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Καμπετσή. Αυτό που δεν έκανε ο νεαρός φορ του Παναθηναϊκού το έκανε στο 43᾽ ο Ολιβέιρα που έκλεψε την μπάλα από τον Κολοβέτσιο έξω από την περιοχή, εκτέλεσε ιδανικά τον Διούδη και έστειλε την ΑΕΚ με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Οι αλλαγές του Παναθηναϊκού στην επανάληψη, δεν βοήθησαν ιδιαίτερα, ενώ εκείνες που έκανε ο Καρέρα έκαναν πιο συμπαγής την Ενωση που είχε προσηλωθεί πλέον στο να κρατήσει το προβάδισμα. Οι πράσινοι δεν έκαναν ούτε μια ευκαιρία στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ενώ η ΑΕΚ έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα με πέναλτι του Βέρντε.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-3

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Θεοχάρης (84’ Μπεκ), Ανουάρ (65’ Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (46’ Σερπέζης), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (89’ Κολοβός), Μακέντα, Καμπετσής (46’ Περέα).

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμόες (90’+1’ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Μάνταλος (90’ Βέρντε), Ολιβέιρα (75’ Αραούχο), Λιβάγια (81’ Οικονόμου).