Super League: Ο Ιστορικός δεν καταθέτει τα όπλα -«Διπλό» του Πανιωνίου (0-1) στη Λαμία

Οι παίκτες του Πανιωνίου πανηγυρίζουν/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Στο κυνήγι της παραμονής στην Super League παραμένει ο Πανιώνιος που νίκησε 1-0 τη Λαμία στο ΔΑΚ στην Φθιώτιδα για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Ο Ιστορικός φροντίζει να δείχνει κάθε εβδομάδα ότι δεν σκοπεύει να καταθέσει εύκολα τα όπλα και θα παλέψει μέχρι τέλους για να παραμείνει στην κατηγορία. Η νίκη του στην έδρα της Λαμίας αποτελεί ακόμα ένα διαπιστευτήριο ότι η φανέλα του είναι... βαριά. Πλέον οι Νεοσμυρνιώτες βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πίσω από την Ξάνθη και έχουν αρκετό δρόμο ακόμα για να κάνουν αυτό που πριν λίγο καιρό έμοιαζε ανέφικτο.

Το ματς

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει ο Πανιώνιος που έδωσε χώρο στη Λαμία και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κόντρα επίθεση. Οι κυανέρυθροι πιέζοντας έντονα στη μεσαία γραμμή οδήγησαν τους γηπεδούχους σε λάθη.Η δικαίωση δεν άργησε να έρθει, αφού μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή από τη Λαμία, ο Μαξίμοβιτς έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Τσιλούλη που έγραψε στο 27ο λεπτό το 0-1 με ωραίο πλασέ. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα της Νέας Σμύρνης διαχειρίστηκε υποδειγματικά το παιχνίδι, δεν κινδύνεψε καθόλου και πήγε στα αποδυτήρια με τους τρεις βαθμούς στην τσέπη.

Με εξαίρεση πάντως την φάση που πήγε να πάρει φωτιά το ματς, όταν ο Παπαδόπουλος έδειξε πέναλτι σε καθαρό τάκλιν του Ντομίνγκες στον Μπιανκόνι αλλά στη συνέχεια άλλαξε την απόφασή του, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Τα γεμίσματα των γηπεδούχων συνεχίστηκαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, όμως αν εξαιρέσει κανείς το μακρινό σουτ του Καραμάνου στο 84ο λεπτό, ο Κότνικ δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι άλλο στο ματς και στο φινάλε πανηγύρισε μαζί με τους συμπαίκτες του τη μεγάλη νίκη.

Λαμία-Πανιώνιος 0-1

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Σκόνδρας (66' Σάλιακας), Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Νιάς (43' Σασί), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς (66' Βασιλόγιαννης), Καραμάνος, Μπιανκόνι (82' Μπουλούλης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μακσίμοβιτς (64' Γρίβας), Λυμπεράκης, Παπανικολάου, Οικονομίδης (82' Μιλόγεβιτς), Τσιλούλης (39' λ. τρ. Παπαγεωργίου).

Το πρόγραμμα των πλέι οφ και των πλέι άουτ της Super League

Σάββατο 20 Ιουνίου

• Πλέι οφ ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 3-1 (58' Τζόλης, 90+1' Ακπομ, 90+10' Ελ Καντουρί - 49' Νέιρα)
  • Πλέι οφ ΑΕΚ-Αρης 2-2 (62' Αραούχο, 86' Ολιβέιρα - 55' Γκάμα, 75' Μαρτίνες)

Κυριακή 21 Ιουνίου

• Πλέι άουτ Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 1-1 (33' Πασαλίδης - 45' Ρισβάνης)
  • Πλέι άουτ Ξάνθη-Παναιτωλικός 1-1 (62' Τζουρίτσκοβιτς - 83' Μπαΐροβιτς)
  • Πλέι οφ Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0 (5' Γκιλιέρμε, 21' Ελ Αραμπί, 90+1' Καφού)