Super League: Δεν παραδίδει τα όπλα ο Παναιτωλικός -Πήρε την ισοπαλία (1-1) στην Ξάνθη - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Ξάνθη-Παναιτωλικός
Φάση από τον αγώνα Ξάνθη-Παναιτωλικός/ Φωτογραφία: INTIME NEWS

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε αρκετά καλό στην Ξάνθη και κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία (1-1) από τους Ακρίτες στα «Πηγάδια» για την τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Η Ξάνθη θα μπορούσε να έχει πάρει το τρίποντο, δεδομένων των ευκαιριών που σπατάλησε, όμως οι Αγρινιώτες επέμειναν και πήραν έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, ο Φερνάντεθ που έκανε πολλές σωτήριες επεμβάσεις και απέκρουσε πέναλτι. Ο Κάστρο από την άλλη, ήταν ο μοιραίος για την Ξάνθη αφού έχασε πέναλτι και στο 69’ αποβλήθηκε.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 26ο δευτερόλεπτο, αλλά ο Ντουρίτσκοβιτς αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν καταγράψει ήδη τρεις καλές στιγμές, με τον Μπαριέντος να χάνει άλλη μια πολύ ευκαιρία στο 3ο λεπτό, ενώ στο 7ο λεπτό ο Μπαριέντος βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, με τον Μαλή να σώζει την ομάδα του, βάζοντας το σώμα του.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μαλής έκανε πέναλτι στον Κάστρο, ο οποίος το εκτέλεσε, αλλά ο Φερνάντεθ είπε «όχι» και οι ομάδες πήγαν ισόπαλες, χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Στο 57’ ο Ντάλσιο θα βρει τον Ντε Αμορίμ λίγο μέσα από την περιοχή και μετά από πεντάλεπτη εξέταση του VAR δόθηκε και δεύτερο πέναλτι στην Ξάνθη. Ο Ντουρίτσκοβιτς έκανε το 1-0 από τα 11 βήματα. Λίγο αργότερα, ο Κάστρο έκανε τη ζωή της ομάδας του δύσκολη καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ πήγε πολύ επικίνδυνα με το πόδι στο πρόσωπο του Φερνάντεθ και πήρε απευθείας κόκκινη από τον Διαμαντόπουλο. Τελικά στο 82’ ο Παναιτωλικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαΐροβιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ξάνθη στις καθυστερήσεις είχε μεγάλες φάσεις με τον Φοσέ στο 90+1’ και τον Στάρτζεον στο 90+3’ και στο 90+8’.

Ξάνθη - Παναιτωλικός 1-1

Ξάνθη: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Τερκί, Κοβάτσεβιτς (90’ Φασίδης), Ντουρίτσκοβιτς (77’ Στάρτζεον), Ντε Αμορίμ (77’ Φοσέ), Μπαριέντος (90’ Μουλέν), Κάστρο

Παναιτωλικός: Φερνάντεθ, Τσιγγάρας (81’ Μπαϊροβιτς), Λιάβας, Μαλής, Κέβιν, Ντάλσιο, Ντίας, Μουνιέ, Ρόσα, Άλβαρεζ (70’ Ντουάρτε), Ντάουντα