Super League: Χέρι-χέρι στην κορυφή Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, έναν βαθμό πίσω τους η ΑΕΚ - iefimerida.gr

Μπουζούκης και Ομάρα σε στιγμιότυπο από το ντέρμπι του ΟΑΚΑ
Μπουζούκης και Ομάρα σε στιγμιότυπο από το ντέρμπι του ΟΑΚΑ / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ «γκέλαραν» με Παναθηναϊκό και Άρη, αντίστοιχα, αλλά παρέμειναν στην κορυφή της Super League μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

Κερδισμένη της αγωνιστικής η ΑΕΚ, που νίκησε τον Σάββατο τον Παναιτωλικό και είναι πλέον έναν βαθμό πίσω από «ερυθρόλευκους» και «ασπρόμαυρους», τους οποίους μάλιστα υποδέχεται την επόμενη Κυριακή στο ΟΑΚΑ. Η Ξάνθη, παρά την ήττα της από την ΑΕΛ, είναι επίσης στους 9 βαθμούς, όπως και η ΑΕΚ, όπως επίσης και ο Βόλος, που το Σάββατο επικράτησε του ΟΦΗ με σκορ 1-0.

Στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με πάθος και στα 90 λεπτά και δικαιώθηκε στο τέλος, με το γκολ που πέτυχε ο Μολό με πέναλτι για το τελικό 1-1. Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, από την άλλη, ο Άρης έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ και μάλιστα έφτασε μια ανάσα από ένα σπουδαίο «διπλό», αλλά το γκολ του Μίσιτς στο 90'+7' διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Το Σάββατο, η ΑΕΚ επικράτησε του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο με σκόρερ τον Λιβάγια (0-1), όπως και ο Βόλος του ΟΦΗ (με γκολ του Τόρες στο 75').

Στα άλλα ματς της τέταρτης αγωνιστικής, η Λάρισα κέρδισε πολύ εύκολα με σκορ 3-0 την Ξάνθη, που είχε τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, ο Αστέρας Τρίπολης ανάσανε επικρατώντας του Ατρομήτου με 2-1, ενώ Λαμία και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1, με τους «κυανέρυθρους» να... κλέβουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις του αγώνα.