Super League: Ματς-θρίλερ στην Τούμπα, ΠΑΟΚ-Αρης 2-2 με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά! - iefimerida.gr

Φάση από το ντέρμπι ΠΑΟΚ-Αρη
Φάση από το ντέρμπι ΠΑΟΚ-Αρη / Φωτογραφία: Motionteam

Σε ένα ματς-θρίλερ ΠΑΟΚ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική της Super League.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ιντέγε, οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν στο επόμενο λεπτό με τον Μάτος, το γκολ του Ματίγια στο 87' έδωσε προσωρινό προβάδισμα στον Άρη, αλλά ο Μίσιτς με γκολ στο 90'+7' γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από την ήττα. Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες. Ο Μάτος και ο Μπρούνο Γκάμα αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα, στο 67' και στο 71' αντίστοιχα.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Φετφατζίδης έπαιξε έξυπνα με πάσα το πρώτο κόρνερ του αγώνα με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο βραχύσωμος ακραίος του Άρη πήρε την μπάλα και με έξοχη σέντρα έβγαλε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί που ο Ιντέγε Μπράουν με αριστερό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη, περνώντας του την μπάλα κάτω από τα πόδια για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ στο επόμενο λεπτό, στο πρώτο του κόρνερ, απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο Μίσιτς εκτέλεσε από τα αριστερά, ο Μάτος πρόλαβε το κέντρο της άμυνας του Άρη, αλλά και τον Ιντέγε, για να γράψει με κεφαλιά το 1-1.

Πάντως, τα γρήγορα γκολ δεν έδωσαν ρυθμό στο παιχνίδι. Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, νεύρα και αμφισβήτηση σε κάθε σφύριγμα του Σιδηρόπουλου κυριάρχησαν. Στο 15', ο τραυματισμός του Πέλκα υποχρέωσε τον Φερέιρα να κάνει την πρώτη του αλλαγή, αφού πέρασε ο Λημνιός στη θέση του αρχηγού του ΠΑΟΚ. Ο Ζαμπά πήγε δίπλα στον Άκπομ και ο Λημνιός αριστερά. Στο 40΄ο Άκπομ έφυγε από κανονική θέση, αλλά άργησε με αποτέλεσμα να πέσει πάνω στον Κουέστα, ενώ στο 42’ το σουτ του Ζαμπά έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ σκόραρε, αλλά το γκολ καλώς δεν μέτρησε.

Το β' ημίχρονο

Η επανάληψη βρήκε τον Δικέφαλο του Βορρά, να προσπαθεί ν’ αλλάξει τον ρυθμό και να παίξει πιο γρήγορα. Ο Μίσιτς στο 47’ δοκίμασε με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να κερδίζει μέτρα, ενώ στο 57’ ο Άμπελ Φερέιρα, έριξε στο ματς και τον Ελ Καντουρί στην προσπάθεια του να ρίξει έναν πιο δημιουργικό παίκτη, πίσω από την γραμμή κρούσης.

Ο Τόλης Τερζής απάντησε με την είσοδο του Λάρσον αντί του Γκάμα, λίγο μετά από ένα τρομερό σόλο του Φετφατζίδη που κέρδισε φάουλ το οποίο δεν αξιοποίησε. Ακολουθεί καταιγισμός φάσεων με τον Λημνιό στο 66’ να σουτάρει και τον Κουέστα να διώχνει με τα πόδια. Στο 67΄ ο Μάτος φεύγει με δεύτερη κίτρινη από το ματς για μαρκάρισμα στον Λάρσον. Στο 68’ ο Ιντέγε μετά από πάσα του Φετφατζίδη ξεμαρκάρεται μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του από πλάγια, απέκρουσε με το πόδι ο Πασχαλάκης. Στο 71’ και αφού μόλις ο Φερέιρα έχει τραβήξει εκτός του Άκπομ, για να ρίξει στο ματς τον Σφιντέρσκι, ο Σάσα κάνει μαρκάρισμα στον Γιαννούλη και αποβάλλεται επίσης με δεύτερη κίτρινη.

Ο Έμαν θα χρειαστεί να κάνει σπουδαία επέμβαση στο 77’ σε μονοκόμματο σουτ του Μίσιτς, ενώ στο 80’ ο Έμαν θα χάσει την μπάλα από τα χέρια σε σουτ του Ντόουγκλας, αλλά η άμυνα έδιωξε. Ο Τερζής στο φινάλε, ρίχνει τρίτο στόπερ στο ματς, με τον Σόουζα αντί του Φετφατζίδη.

Ο Ματίγια μετά από την έξοχη επιθετική ενέργεια του Άρη σε μια φάση που ξεκίνησε από αριστερά, έκανε το σουτ με το δεξί για να αιφνιδιάσει τον Πασχαλάκη στην κλειστή γωνία και να κάνει το 1-2. Στο 90+5’ ο Βαρέλα, είχε δοκάρι, αλλά στο 90+7’ ο Μίσιτς με δεξί σουτ μετά την σέντρα του Γιαννούλη, έγραψε το τελικό 2-2.

Οι ενδεκάδες στο ΠΑΟΚ-Αρης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Ζαμπά (58’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15’ λ.τρ Λημνιός), Ακπόμ (70’ Σφιντέρσκι)

ΑΡΗΣ: Koυέστα (46’ λ.τρ. Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85' Σόουζα), Γκάμα (65’ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε