Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Γκέλα ολκής της Γερμανίας, έχασε 2-1 από τη Βόρεια Μακεδονία - iefimerida.gr

Παίκτες της Βόρειας Μακεδονίας πανηγυρίζουν
Η Βόρεια Μακεδονία πέτυχε την νίκη της ιστορίας της μέσα στην Γερμανία / Φωτογραφία: AP

Η Βόρεια Μακεδονία πέτυχε τη νίκη της βραδιάς στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Κατάφερε να κερδίσει την Γερμανία εκτός έδρας με 2-1 στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της ως τώρα στο ποδόσφαιρο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πάντεφ σόκαρε αρχικά τους Γερμανούς, αλλά ο Γκουντογκάν με πέναλτι στο 63’ ισοφάρισε. Στο 85’ όμως ήρθε η ψυχρολουσία για τους Γερμανούς που είδαν τον Ελμάς να κάνει το 2-1 για την Βόρεια Μακεδονία που πέτυχε μια τεράστια νίκη.

Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Αρμενία που επικράτησε 3-2 της Ρουμανίας και πλέον προηγείται στον όμιλο έχοντας το απόλυτο (3 στα 3), με τους Ρουμάνους και τους Γερμανούς να βλέπουν την πλάτη τους!

Στο ντέρμπι της ημέρας η Αγγλία κατάφερε να κερδίσει την Πολωνία με 2-1 και να αποκτήσει προβάδισμα στο κυνήγι της πρώτης θέσης στον όμιλο (19’ πεν. Κέιν, 85’ Μαγκουάιρ – 58’ Μοντέρ). Η Γαλλία πήρε τη νίκη με γκολ του Γκριζμάν στην έδρα της Βοσνίας (1-0), ενώ για τον όμιλο της εθνικής μας ομάδας, η Ισπανία επικράτησε με 3-1 του Κόσοβου και πλέον πέρασε πρώτη στην βαθμολογία, έχοντας ωστόσο ένα ματς παραπάνω από την Σουηδία.

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Τα αποτελέσματα της βραδιάς