Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Νίκη με ανατροπή για Πορτογαλία, σαρωτικές Βέλγιο και Ολλανδία, γκέλαρε η Τουρκία - iefimerida.gr

O Ρονάλντο πανηγυρίζει το τέρμα του κόντρα στο Λουξεμβούργο
Στην κορυφή του πρώτου ομίλου στα προκριματικά του Μουντιάλ του 2022 η Πορτογαλία / Φωτογραφία: AP

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε τη λύση για την Πορτογαλία, που πήρε το τρίποντο κόντρα στο Λουξεμβούργο (3-1) στον τρίτο της αγώνα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Το Λουξεμβούργο αιφνιδίασε τους πρωταθλητές Ευρώπης, καθώς προηγήθηκε με τον Ροντρίγκες (30’), αλλά στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ισοφάρισε ο Ζότα. Ο Ρονάλντο έδωσε προβάδισμα στην Πορτογαλία στο 51’, με τον Παλίνια 80’ να «κλειδώνει» τη νίκη.

Σαρωτικό ήταν το Βέλγιο, που διέλυσε με 8-0 τη Λευκορωσία και οδηγεί την κούρσα στον 5ο όμιλο, ενώ η Ολλανδία είχε εύκολο βράδυ απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ (7-0). Αντίθετα, ανέλπιστη γκέλα έκανε η Τουρκία, που έμεινε στο 3-3 με τη Λετονία.

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Τα αποψινά αποτελέσματα