Προκριματικά EURO 2020: Εμφατικό φινάλε για την Αγγλία (0-4) στην Πρίστινα - iefimerida.gr

Προκριματικά EURO 2020: Εμφατικό φινάλε για την Αγγλία (0-4) στην Πρίστινα

Οι Αγγλοι πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στο Κόσοβο
Οι Αγγλοι πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στο Κόσοβο /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Με μία ακόμη εμφατική νίκη (μετά την ήττα από την Τσεχία) ολοκλήρωσε η Αγγλία την παρουσία της στους προκριματικούς του EURO 2020.

Μετά το 7-0 επί του Μαυροβουνίου, τα «Τρία Λιοντάρια» επιβλήθηκαν με 4-0 του Κοσόβου στην Πρίστινα και με 7 νίκες και μόλις μία ήττα έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο την παρουσία τους στη διοργάνωση, πριν την τελική της φάση το ερχόμενο καλοκαίρι. Το Κόσοβο πήρε την 3η θέση του 1ου ομίλου και θα συμμετάσχει στα play offs του Nations League. Τα τρία λιοντάρια επισκέφτηκαν την Πρίστινα και δεν είχαν πρόβλημα να ολοκληρώσουν τη διαδικασία με νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Χάρι Γουίνκς στο 32ο λεπτό. Ο Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν έδωσε στον μέσο της Τότεναμ, αυτός κάνει ό,τι θέλει στην άμυνα-παιδική χαρά των Κοσοβάρων και πέτυχε το πρώτο του γκολ σε εθνικό επίπεδο. Οι Κοσοβάροι το πάλεψαν, προσπάθησαν να πετύχουν γκολ με τους Νουχίου (κεφαλιά), Ράσιτσα (σουτ), Ραχμάνι (σουτ), αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Πόουπ. Στο 79ο λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε τη σέντρα, ο  Αλίτι τσαφ και ο Κέιν από κοντά διεύρυνε το προβάδισμα των τριών λιονταριών. Ο Ράσφορντ, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή με ωραίο τελείωμα από κοντά νίκησε τον Μούριτς και έκανε το 0-3. Το τελικό σκορ (0-4) διαμόρφωσε ο Μέισον Μάουντ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου, πετυχαίνοντας κι αυτός το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα της πατρίδας του.

Μίνι έκπληξη έγινε στην Σόφια, όπου σε αδιάφορο βαθμολογικά ματς η Βουλγαρία επιβλήθηκε της Τσεχίας (έχει προκριθεί) με 1-0. Η Βουλγαρία πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Μποζίκοφ στο 56ο λεπτό. Αυτή, μάλιστα, ήταν και η πρώτη της νίκη στην προκριματική αυτή διαδικασία καθώς είχε μέχρι τώρα τρεις ισοπαλίες. Τόσο η Βουλγαρία όσο και το Κόσοβο θα έχουν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν το εισιτήριο μέσω των playoffs του Nations League.