Προκριματικά EURO 2020: Η Πορτογαλία πήρε την πρόκριση για τα τελικά - iefimerida.gr

Προκριματικά EURO 2020: Η Πορτογαλία πήρε την πρόκριση για τα τελικά

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Πορτογαλία έγινε η 17η ομάδα, που εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά του EURO 2020, στο φινάλε των προκριματικών, μετά τη σημερινή της νίκη επί του Λουξεμβούργου με 2-0.

Οι Ίβηρες του Φερνάντο Σάντος, που άνοιξαν το σκορ (39') με το Φερνάντες, ήθελαν τη νίκη απέναντι στον σαφώς υποδεέστερο αντίπαλό τους και την «σφράγισαν» στο 86΄ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Μετά το αποτέλεσμα αυτό η Σερβία, που την ίδια ώρα παραχωρούσε ισοπαλία εντός έδρας, με σκορ 2-2, στην Ουκρανία, έμεινε εκτός συνέχειας μέσω προκριματικών και θα εξαντλήσει την τελευταία της ευκαιρία στα paly off του Nations League. Στο 2ο γκρουπ, οι Ουκρανοί πήραν την πρώτη θέση, ενώ η Πορτογαλία την δεύτερη. Τάντιτς και Μίτροβιτς ήταν οι σκόρερ των «Πλάβι», ενώ για τους Ουκρανούς ο Γιάρεμτσουκ είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεσιεντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.