Premier League: «Ζωντανή» για τον τίτλο η Άρσεναλ, 2-1 τη Νότιγχαμ - iefimerida.gr

Premier League: «Ζωντανή» για τον τίτλο η Άρσεναλ, 2-1 τη Νότιγχαμ

Νότιγχαμ-Άρσεναλ, Premier League
Νότιγχαμ-Άρσεναλ, Premier League / Φωτογραφία: AP

«Ζωντανή» στη μάχη του τίτλου έμεινε η Άρσεναλ μετά το αποψινό σπουδαίο «διπλό» στο «Σίτι Γκράουντ» επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-1, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν το «τρίποντο» για διαφορετικούς λόγους. Οι μεν γηπεδούχοι προκειμένου να «αναπνεύσουν» βαθμολογικά, οι δε φιλοξενούμενοι για να μην χάσουν την επαφή τους με την κορυφή.

Τελικά αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι «κανονιέρηδες», καθώς μέσα σε 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (65'-72') κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος άνοιξε το σκορ και από δική του ασίστ λίγα λεπτά μετά ο Σάκα «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη για το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα.

Η Φόρεστ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 89' με τον Αβονίγι.