Premier League: Συντριβή της Τσέλσι στο Λονδίνο, 2-5 από την Γουέστ Μπρομ - iefimerida.gr

Premier League: Συντριβή της Τσέλσι στο Λονδίνο, 2-5 από την Γουέστ Μπρομ

Φάση από το Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ
Φάση από το Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ/ Φωτογραφία: ap images

Η Γουέστ Μπρομ, από τα φαβορί για υποβιβασμό, έκανε τη μεγάλη έκπληξη σήμερα στο Λονδίνο, επικρατώντας της Τσέλσι με το εντυπωσιακό 5-2, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Premier League.

Οι «μπλε», που ήταν αήττητοι από τότε που ανέλαβε τα ηνία τους ο Τόμας Τούχελ (14 ματς) πλήρωσαν, εκτός από τη μέτρια εμφάνιση τους, και τη γρήγορη αποβολή του Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 29ο λεπτό.

Η Τσέλσι προηγήθηκε στο 27' με τον Κρίστιαν Πούλισικ, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και ανέτρεψαν το σκορ με δύο γκολ του Ματέους Περέιρα, μέσα σε δύο λεπτά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, και ολοκλήρωσαν τη μεγάλη επιτυχία με τα γκολ του Ρόμπινσον (63', 90'+) και Ντιανιέ (68').

Το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι ήταν να μειώσει το σκορ με τον Μάουντ στ 71ο λεπτό. Με την ήττα αυτή η Τσέλσι έχασε έδαφος στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και τη συμμετοχής στο Champions League.