Premier League: Εβαλε στοπ στην Εβερτον η Σαουθάμπτον, τη νίκησε 2-0 - iefimerida.gr

Premier League: Εβαλε στοπ στην Εβερτον η Σαουθάμπτον, τη νίκησε 2-0

Φάση από το Σαουθάμπτον-Εβερτον
Φάση από το Σαουθάμπτον-Εβερτον/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Το αήττητο σερί της Εβερτον έλαβε τέλος την έκτη αγωνιστική της Premier League καθώς έχασε με 2-0 από την Σαουθάμπτον.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 27' όταν ο Γουόρντ-Πράουζ συνδυάστηκε άψογα με τον Ινγκς και μπήκε στη μεγάλη περιοχή, όπου νίκησε τον Πίκφορντ με δυνατό διαγώνιο δεξί σουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα ακολούθησε και δεύτερο χτύπημα στην καρδιά της άμυνας της Έβερτον, με τον Ινγκς να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά (πρώτη φορά μοιράζει 2 ασίστ σε ένα ματς Premier League σε σύνολο 117 συμμετοχών) και τον Άνταμς να κατεβάζει τη μπάλα με το στήθος, για να τη στείλει στα δίχτυα με δυνατό σουτ (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άγιοι διαφύλαξαν με άνεση το υπέρ τους αποτέλεσμα, με τους μπλε του Λίβερπουλ από την πλευρά τους να πραγματοποιούν άσχημη εμφάνιση και να μένουν μάλιστα και με 10 παίκτες από το 72' λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Ντιν. Αξίζε να σημειωθεί πως μετά από την ήττα της Έβερτον, η φετινή σεζόν στην Premier League είναι η πρώτη όπου όλες οι ομάδες έχουν τουλάχιστον μία ήττα στα πρώτα έξι παιχνίδια τους, μετά από το 1967-68.