Premier League: Μεγάλο «διπλό» της Αστον Βίλα στο Λέστερ (0-1) - iefimerida.gr

Premier League: Μεγάλο «διπλό» της Αστον Βίλα στο Λέστερ (0-1)

Φάση από το Λέστερ-Αστον Βίλα
Φάση από το Λέστερ-Αστον Βίλα/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Aστον Βίλα συνέχισε τη φρενήρη πορεία της στην εφετινή Premier League, καθώς μετά το ανεπανάληπτο 7-2 επί της Λίβερπουλ, πέρασε με νίκη και από την έδρα της Λέστερ με 1-0, έκανε το «4 στα 4» και παρέμεινε μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στους «χωριάτες» σημείωσε στο 90'+1 ο Μπάρκλεϊ. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 7o όμιλο του Europa League, Λέστερ, αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Σμάιχελ, Καστάνιε, Φοφανά, Έβανς, Τζάστιν, Μεντί (79' Τσουντχάρι), Πέρες, Τίλεμανς, Πράετ (68' Μάντισον), Μπαρνς, Ιχενάτσο (71' Σλιμανί).

Νωρίτερα, η Τότεναμ πλήρωσε ακριβά τη χαλαρότητα της στα τελευταία λεπτά και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, παραχωρώντας ισοπαλία 3-3 στη Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε από τα… αποδυτήρια με τον Σον (1'), για να διαμορφώσει το σκορ σε 3-0 μέσα στο πρώτο τέταρτο με δύο γκολ του Χάρι Κέιν (8', 16').

Στα τελευταία λεπτά οι «Σπερς», όμως, έριξαν αισθητά την απόδοση τους, με αποτέλεσμα η Γουέστ Χαμ να καταφέρει μέσα σε δέκα λεπτά να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει την ισοπαλία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Τα αποτελέσματα της Premier League

• Έβερτον-Λίβερπουλ 2-2 (19΄ Κιν, 81΄ Κάλβερτ-Λιούιν - 3΄ Μανέ, 72΄ Σαλάχ)
  • Τσέλσι-Σαουθάμπτον 3-3 (15', 29' Βέρνερ, 59' Χάβερτζ-43' Ινγκς, 57' Ανταμς, 90'+ Βέστεργκαρντ)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 1-0 (23' Στέρλινγκ)
  • Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Γ. 1-4 (2' αυτ. Σο - 23' Μαγκουάιρ, 86' Φερνάντες, 90' Γουάν-Μπισάκα, 90'+6' Ράσφορντ)
  • Σέφιλντ Γιουν.-Φούλαμ 1-1 (85' πεν. Σαρπ-77' Λούκμαν)
  • Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1-1 (19' πεν. Ζαχά-90' ΜακΑλιστερ)
  • Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 3-3 (1' Σον, 8', 16' Κέιν-82' Βαλμπουενά, 85' αυτ. Σάντσες, 90'+ Λανζίνι)
  • Λέστερ-Άστον Βίλα 0-1 (90'+1 Μπάρκλεϊ)