Premier League: Στο Champions League η Νιούκαστλ μετά από 20 χρόνια -«Ζωντανή» για παραμονή η Λέστερ - iefimerida.gr

Παίκτες της Νιούκαστλ
Παίκτες της Νιούκαστλ / Φωτογραφία AP

Μετά από 20 χρόνια η Νιούκαστλ επιστρέφει στο Champions League χάρη στο 0-0 κόντρα στην Λέστερ για την Premier League.

Οι «αλεπούδες¬ θα παλέψουν την τελευταία αγωνιστική για την παραμονή τους στην Premier League.

Η Νιούκαστλ πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν κόντρα στην Λέστερ (0-0) και εξασφάλισε και μαθηματικά την επιστροφή της στο Champions League μετά από 20 ολόκληρα χρόνια.

Η Λέστερ παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού αλλά με εντός έδρας νίκη επί της Γουέστ Χαμ και μη νίκη της Έβερτον επί της Μπόρνμουθ στο «Γούντινσον Παρκ», θα παραμείνει στη Premier League.

Η Λιντς, ισόβαθμη με τις «αλεπούδες» (στους 31 βαθμούς), αλλά με πολύ χειρότερη διαφορά τερμάτων, φιλοξενεί την Τότεναμ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νιούκαστλ κυριάρχησε μιας αμυντικά στημένης Λέστερ.

Παρά την κυριαρχία τους, οι «ανθρακωρύχοι» δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, αφού τα δοκάρια… συμμάχησαν με τον τερματοφύλακα Ντάνιελ Ίβερσεν και «αρνήθηκαν» το γκολ σε Κάλουμ Γουίλσον και Μιγκέλ Αλμιρόν.

Παραλίγο να «κλέψει» το ματς η Λέστερ

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα στα πρώτα λεπτά δεν άλλαξε ιδιαιτέρως, με τη Νιούκαστλ να χάνει ευκαιρίες με Αλεξάντερ Ίσακ και Φάμπιαν Σαρ, με την Λέστερ να αντιδράει σταδιακά, χάρη καταρχήν στην είσοδο του Τζέιμς Μάντισον και, στη συνέχεια, στις αλλαγές του Σμιθ, ο οποίος άφησε την διάταξη με τα τρία στόπερ για να παίξει (λίγο) πιο επιθετικά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Λέστερ απείλησε με τον Τιμοτί Καστάιν από κοντά, με τον Νικ Πόουπ να αποτρέπει τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Νιούκαστλ (Έντι Χάου): Πόουπ – Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Μπερν – Λόνγκσταφ, Μπρούνο Γκιμαράες, Άντερσον (77’ Μέρφι) – Αλμιρόν (88’ Γκόρντον), Γουίλσον (68’ Σεν Μαξιμέν), Ίσακ.

Λέστερ (Ντιμ Σμιθ): Ίβερσεν – Σούταρ, Έβανς (63’ Ντάκα), Φάες – Καστάιν, Ντιντί (89’ Μεντί), Τίλεμανς, Σουμαρέ, Τόμας – Ιχεανάτσο (46’ Μάντισον), Βάρντι (63’ Μπαρνς).